"Esnafın BAĞKUR sorunu çözülmelidir" | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

29 Eylül 2020 - 05:58

TESK: “Esnafın BAĞKUR sorunu çözülmelidir”

TESK: “Esnafın BAĞKUR sorunu çözülmelidir”
Son Güncelleme :

08 Mayıs 2019 - 11:45

308 görüntülenme

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, emeklilik yaşı geldiği halde 2000’den önce BAĞKUR kaydı yaptırmadığı için bu imkana ulaşamayan esnafın oda ve vergi kayıtları dikkate alınarak geriye dönük borçlanma imkanı ile bu hakka kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Esnafa geriye dönük borçlanma hakkı isteyen Palandöken, bu kapsamda 2000 öncesi Bağkur’a kayıt yaptırmayan esnafın oda ve vergi kayıtlarının dikkate alınması gerektiğini vurguladı. Bu konuda binlerce esnafın düzenleme beklediğini söyleyen Palandöken, emeklilik yaşı gelen esnafa bunun sağlanması gerektiğini söyledi.

Ekonomik nedenlerden pek çok esnafın daha önce verilen haktan faydalanamadığını belirten Palandöken; ”

“BAĞKUR sigortalılarının, vergi mükellefiyetleri bulunan dönemlerinin borçlanılması ve sigortalılık süresi olarak değerlendirilmesi konusunda daha önce birkaç kez geriye dönük borçlanma hakkı verildi ancak esnafımızın büyük çoğunluğu ekonomik imkansızlıklar nedeniyle bir yıllık sürede borcunu yapılandıramadı ve düzenlemeden faydalanamadı. Esnafın gözü kulağı, vergi ve oda kaydı dikkate alınarak geriye dönük borçlanma hakkı sağlayacak yeni bir yasal düzenlemede.” ifadelerini kullandı.

Maksat İstihdam