Seçim yasası değişiyor: Baraj düşüyor

28 Şubat 2021 - 10:10

Seçim yasası değişiyor: Baraj düşüyor

Seçim yasası değişiyor: Baraj düşüyor
Son Güncelleme :

22 Şubat 2021 - 14:25

Türkiye'de 1980 Darbesi sonrası gelen yeni sistemde siyasi partiler meclise girebilmek için yüzde 10'luk seçim barajını geçmek zorunda kalıyor. Temsil zorluğu çıkaran bu sistemin kaldırılması bir süredir gündem maddelerinden biriydi. Konu ile ilgili harekete geçiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın masasına yeni Siyasi Partiler ve Seçim Yasası taslağı getirildi. Taslak siyasette bir çok değişiklik ön görüyor.

Sabah Gazetesi'nden Eda Işık, Ak Partili Hayati Yazıcı liderliğinde bir süredir üzerinde çalışılan seçim yasasında sona gelindiğini aktardı. Siyasette dengeleri değiştirecek olan yasada partiler için ayrı, ittifaklar için ayrı sınırlar bulunuyor. 40 yıldır yüzde 10 olarak uygulanan seçim barajı yüzde 7'ye düşecek. Ayrıca ittifaklardaki baraj yüzde 14 olacak.

SEÇİM BARAJI YÜZDE 7 OLACAK

Ak Parti'nin bir süredir istediği seçim barajının düşürülmesi konusu söz konusu taslakta yer aldı. Seçim barajının yüzde 5 veya 7'ye düşürülmesi bekleniyor. Böylece TBMM'de daha çok siyasi partinin temsilcisinin bulunma şansı olacak.

İttifaklarda ise durum farklı olacak. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte gelen ittifaklarda yeni taslak ile baraj yüzde 14 olacak. Ayrıca Yüksek Seçim Kurulu, kıdem gözetmeksizin il ve ilçe seçim kurulu başkanlığına istediği hakimi atayabilecek.

Bir süredir tartışmaların odağında olan dar bölge seçim sisteminden vazgeçildiği ilan edildi.

TERÖRE YARDIM YOK

Ayrıca yeni seçim yasasında terör ile ilgisi olduğu, terörle arasına mesafe koyamadığı gözlemlenen partilerin seçim yardımı almaması için çalışmalar bulunuyor.

Ayrıca siyasi partilerin seçime girmesi için birbirlerine ödünç milletvekili vermesi de kaldırılacak. TBMM Başkanlığı Divanı üyelikleri yani TBMM Başkanvekili, idare amiri ve katip üyelikler ile komisyon üyelikleri partilerin Meclis'teki sandalye sayısına göre dağıtılıyor. Bir partiden milletvekilleri istifa ettiğinde divandaki ve komisyonlardaki temsili düşüyor. Yapılacak düzenleme ile bunun önüne geçilecek.

Yine yeni yasa gereği muhtarlık seçimleri yerel seçimlerden ayrılacak.