MHP'den gelen açıklama taşeronların ümidini arttırdı | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 15:13

MHP’den gelen açıklama taşeronların ümidini arttırdı

MHP’den gelen açıklama taşeronların ümidini arttırdı
Son Güncelleme :

23 Şubat 2019 - 10:00

1.947 görüntülenme

Cumhur İttifakı ortağı Milliyetçi Hareket Partisi, TBMM‘de flaş bir taşeron çıkışı yaptı.  Önceki gün 43 sayılı kanun teklifi görüşmelerinde söz alan MHP milletvekili Mustafa Kalaycı, taşeronların sorunlarına değindi. MHP‘nin taşeronların durumuna eğilmesi konumu nedeniyle ümit yarattı.

Kanun teklifi içinde taşeronların kıdem tazminatı düzenlemesinin yer aldığını hatırlatan Kalaycı, düzenlemenin taşeron firmaların sorunlarına çözüm getirse de, yargıya müdahale niteliği taşıdığını belirtti. Kalaycı, bunun dışında taşeronların pek çok sorunu olduğunu ve bu sorunlara değinilmesi ve çözülmesi gerektiğini belirtti.

İLGİLİ HABER: MECLİSTE TAŞERONLARI İLGİLENDİREN DÜZENLEME

Kalaycı, KHK ile kadroya geçiş süreci başlayan taşeronların hepsinin kadroya geçemediğini, KHK’nın tüm taşeronları kapsamadığını ve KİT, 4 Aralık mağdurları, joker olarak çalışanlar, kiralık araç şoförlerinin kapsam dışında kaldığını söyledi.

Yine tüm şartları taşıdığı halde yüzde 70 şartına takılanların da kadro bulamadığını hatırlatan Kalaycı, yine kamuda asıl işlerde çalıştığı halde başta hastaneler başta olmak üzere bilgi işlemci, laborant, tekniker, kimyager, radyolog gibi mesleklerin de kadro bulamadığını söyledi.

Bu çalışanların taşeron olduğu bilindiği halde kadro bulamamasının hiç bir geçerli sebebi olmadığını belirten Kalaycı, MHP olarak hak ve hakkaniyet açısından kadro alamayan taşeronlara da kadro verilmesini, yapılan düzenlemenin tamamına erdirilmesini umduklarını ve talep ettiklerini bildirdi.

Kalaycı son olarak da kadroya geçen taşeronların enflasyon farkı karşısında ezilen maaşlarının da düzeltilmesini talep etti.

Maksat İstihdam