Meclisten taşeron işçilere müjde çıktı! | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

24 Eylül 2020 - 18:37

Meclisten taşeron işçilere müjde çıktı!

Meclisten taşeron işçilere müjde çıktı!
Son Güncelleme :

22 Şubat 2019 - 11:25

5.617 görüntülenme

TBMM Genel Kurul‘da kabul edilen kanun teklifi pek çok ekonomik yenilik getiriyor. KDV düzenlemesi, sigortalılarda prim, vergi ve ücret desteğinin yer aldığı kanunun en önemli maddesi taşeron işçilerin kıdem tazminatı oldu. Kanun teklifinde taşeronlar için de müjde var.

TBMM’de kabul gören Sosyal Hizmetler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi sosyo ekonomik alanda pek çok yenilik getiriyor. Kanundaki en kritik madde taşeron işçiler konusunda oldu.

Kadroya geçen ve geçemeyen taşeronların hala pek çok sıkıntısı bulunuyor. Bunlardan biri de kıdem tazminatı konusu. Yeni kanun teklifi bu konuda da yenilik getiriyor.

KIDEM DÜZENLEMESİ

Kanun teklifine göre 11 Eylül 2014’ten sonra imzalanan ihale sözleşmeleri kapsamında taşeronlara verilen kıdem tazminatı ödemeleri, sözleşmede aksi belirtilmediği sürece taşeronların işverenlerine rücu edilemeyecek.

Getirilen yeni düzenleme öncesi taşeronların kıdem tazminatının kim tarafından ödeneceği bir ihtilaf konusuydu. Bir çok kamu kurumu bu ücretin taşeron şirketler tarafından ödenmesini istiyordu. Fakat kadroya geçiş sürecinde pek çok taşeron şirket kapanmıştı.

Alınan karar ile birlikte ihtilaf çözüldü. 2014’ten sonra imzalanan sözleşmelerde aksi belirtilmediği sürece taşeronların kıdem tazminatı kamu kurumlarının kendisi tarafından ödenecek. Bu şekilde taşeronların kıdem tazminatı mağduriyeti ortadan kalkacak.

Maksat İstihdam