KDK'dan emsal emekliye haciz kararı | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

29 Eylül 2020 - 08:42

KDK’dan emsal emekliye haciz kararı

KDK’dan emsal emekliye haciz kararı
Son Güncelleme :

23 Haziran 2019 - 10:00

658 görüntülenme

Vergi borcundan dolayı emekli maaşının üçte biri kesilen bir vatandaş KDK‘ya başvurdu. KDK, emekli maaşına haciz konusunda emsal bir karara imza attı.

İzmir’de yaşayan ve kapattığı iş yerinden kalma vergi borcu bulunan bir vatandaşa 2004’te borçlarına karşılık emekli maaşına haciz geldi.

2008 ve 2009 yılında ise aylıkların nafakalar ve tahsili gereken alacaklar dışında haczedilemeyeceği yönünde yasalar çıktı.

Bu değişiklikleri fark eden İzmirli emekli vatandaş, 2009’da emekli sandığına başvurup maaşındaki hacizin kaldırılmasını talep etti. Kurum haczi kaldırdı, vatandaş da borcunu yapılandırıp ödemeye başladı.

Fakat 2011’de vatandaş ödemelerini aksattı. Vergi dairesi bu sefer vatandaşın banka hesaplarına ve babasından kalma miras taşınmazlarına haciz koydu.

VATANDAŞ İTİRAZ ETTİ

Bunun üstüne GİB’e dilekçe yazan emekli buradan sonuç alamadı. Emekli vatandaş bu sefer Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) yolunu seçti.

KDK’ya başvuran emekli bu uygulamanın sona ermesini istedi. KDK, vatandaşın başvurusunu inceleyip gerekli belgeleri talep etti. İncelemeler sonunda KDK vatandaşı haklı buldu. Karar yazısı yazan KDK, vatandaşın vergi borcuna değil, vergi kesintisinin vatandaşın izni olmadan yapılmasına itiraz ettiğini söyledi. Bunun üzerine GİB’e bir öneri yazısı gönderen KDK, emsal bir karar almış oldu.

Maksat İstihdam