İhbar Tazminatı sadece işçiye ödenmiyor | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 11:06

İhbar Tazminatı sadece işçiye ödenmiyor

İhbar Tazminatı sadece işçiye ödenmiyor
Son Güncelleme :

13 Temmuz 2019 - 8:00

398 görüntülenme

Çalışma hayatı içinde tazminatlar konusu bir hayli kritik. İhbar Tazminatı da bu nedenle önemli. İhbar Tazminatı ise sadece işverenin işçiye ödediği bir ücret değil. İşte İhbar Tazminatı ile ilgili bilinmesi gerekenler

Habertürk Yazarı Ahmet Kıvanç önceki günkü yazısında İhbar Tazminatı olarak bilinen İş Kanunu’nda ‘Sürekli Fesih’ olarak geçen 17. maddeye değindi. Bu madde uyarınca belirli süresi olmayan iş sözleşmelerinde fesih eden taraf bu durumu karşı tarafa bildirmesi gerekiyor.

Belirsiz süreli iş sözleşmeleri çalışma hayatındaki en yaygın sözleşme türüdür. Fakat süreli sözleşmelerde bildirim zorunluluğu mevcut değil.

BİLDİRİM SÜRELERİ DEĞİŞİYOR

Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinde bildirim süresi işçinin çalışma sürecine göre değişiyor. Buna göre;

  • İş 6 aydan kısa sürmüş işçinin bildirimi, bildirimin karşı taraf tarafından yapılmasının ardından 2 hafta içinde sona erer.
  • İşçi 6 ila 1.5 yıl arası çalışmış ise aynı süre 4
  • 1.5 3 yıl arası çalışmış ise 6 hafta
  • 3 yıldan uzun süren işçi için ise 8 haftalık süre bulunuyor.

ŞARTA UYMAYAN ÖDER

Bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresini kapsayan bir tazminat ödemek zorunda. Buna İhbar Tazminatı ismi veriliyor. Yani iş sözleşmesini işçi veya işverenden kim feshetmişse kanunen belirlenen sürelerde bildirim yapmalı. Eğer yapmazsa tazminat ödemeli.

Yeni bir işe başlamadan önce işten ayrılırken önceden bildirimde bulunmayan işçi tazminat öder. Çalışanlar bu tazminatı ödememek için bildirim süresini dikkate almalı.

İşveren ise bildirim yerine tazminat ödemeyi seçerse bunu peşin ödemeli, ihbar tazminatında taksit olmaz.

KIDEM TAZMİNATI KALKMAZ

İşveren bildirim süresine uyarsa veya bildirim yerine tazminat öderse bile kıdem tazminatı başta olmak üzere başka tazminatlara ilişkin sorumlulukları ortadan kalkmaz.

Yine iş verenin iş akdini geçerli sebep olmadan feshetmesi durumunda kanunen işçinin işe iade edilme hakkı doğar.

Maksat İstihdam