Çalışanlar dikkat! Bu yöntemle kıdem tazminatını arttırın | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 15:29

Çalışanlar dikkat! Bu yöntemle kıdem tazminatını arttırın

Çalışanlar dikkat! Bu yöntemle kıdem tazminatını arttırın
Son Güncelleme :

16 Şubat 2019 - 12:00

298 görüntülenme

Çalışanların en çok merak ettiği konulardan biri de Kıdem Tazminatı. Çalışanların en önemli güvencesi olan Kıdem Tazminatı farklı yöntemlerle arttırılabiliyor. İşçilere düzenli olarak verilen nakit yardımlar tazminat hesabında kullanılıyor. Peki kıdem tazminatı nasıl artar? Kıdem tazminatı arttırma yöntemleri haberimizde…

Kıdem tazminatı belirli koşullara bağlıdır. Örneğin çalışan kıdem tazminatı için 1 yıl çalışmak zorundadır. Ayrıca çalışan kendi isteği dışında işinden ayrılmadan kıdem tazminatı alamaz. Mevcut şartlarda kıdem tazminatı hesaplaması çalışılan süre çarpı brüt maaş hesabı ile yapılıyor. Bu hesapta damga vergisi dışında kesinti yapılamıyor.

ARTTIRMAK MÜMKÜN

Kıdem tazminatı hesabı brüt maaş üzerinden yapılsa da Sabah’tan Faruk Erdem’in hesabına göre bunu arttırmak mümkün. Çünkü brüt maaş sadece sadece elinize geçen aylık ücretten değil, size düzenli olarak verilen tüm ödemelerin toplamından oluşuyor.

Örneğin işveren size düzenli olarak Ramazan kolisi veriyorsa bu da kıdem tazminatı ücretine dahil edilebilir. Keza düzenli ödenen primler, telif ve ikramiyeler de bu hesaba katılmak zorundadır. Ödemeler eklenince tazminat da yükselir. Bu yüzden bu ödemelerin de kıdem tazminatı hesabına eklenip eklenmediğini kontrol edin.

SGK’YA BİLDİRİME BAKIN

Kıdem tazminatınızda gerçek ücretinizi mutlaka kontrol edin. Özellikle bazı işverenlerin SGK’ya maaşınızı eksik bildirmesi durumunda alacağınız kıdem tazminatı eksilebilir. İlerde işten ayrılacağınız zaman bu sorunu yaşayabilirsiniz.

Ayrıca kıdem tazminatına eklenmesi gereken şu tazminat ve primleri de eklettirin;

Yemek yardımı, kasa tazminatı, gıda yardımı, yakacak yardımı, eğitim yardımı, konut yardımı, giyecek yardımı, erzak yardımı, sosyal yardım niteliğindeki ayakkabı ya da bedeli, unvan tazminatı, aile yardımı, çocuk zammı, temettü, havlu ve sabun yardımı, taşıt yardımı, yıpranma tazminatı, nitelik zammı, sağlık yardımı, mali sorumluluk tazminatı, bayram harçlığı.

Maksat İstihdam