ABD seçim sonuçları tescillendi: Joe Biden resmen başkan! | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

26 Kasım 2020 - 07:14

ABD seçim sonuçları tescillendi: Joe Biden resmen başkan!

ABD seçim sonuçları tescillendi: Joe Biden resmen başkan!
Son Güncelleme :

07 Kasım 2020 - 20:49

81 görüntülenme

ABD’de tartışmalı ve uzun seçim süreci 3 gün sonra ancak sona erebildi. Posta ile kullanılan oyların sayımının uzaması seçim sürecinin gergin ve tartışmalı geçmesine neden oldu. Milyonlarca ABD’li uzun zaman sonra ilk kez mevcut başkanına 4 yıl daha yönetme şansı vermedi. Donald Trump sandıktan mağlup çıktı. 7 Kasım itibari ile resmi seçim sonuçlarına göre Amerika Birleşik Devletleri yeni başkanı Joe Biden oldu.

OKUMAK İÇİN TIKLA: JOE BİDEN KİMDİR?

BİDEN 270 DELEGEYİ ALDI

ABD’nin seçim sisteminde oyların çoğunu almak yetmiyor. En çok delege çıkaran eyaletlerde yüksek oy alıp 270 delegeyi geçen başkan oluyor. Bu sistem geçtiğimiz seçimde Donald Trump’ı daha az oy olmasına rağmen başkan yapmıştı. Fakat bu sefer Joe Biden hem oy çoğunluğuna, hem de delege çoğunluğuna sahip olarak sandıktan başkan olarak çıkmayı başardı.

Pensilvanya eyaletini de kazanan ve 273 delege alan Biden, 7 Kasım akşamı itibari ile resmen başkan oldu.

TRUMP İTİRAZ EDECEK

Seçimde hile olduğunu ilk dakikalardan beri iddia eden Donald Trump ise konuyu mahkemeye taşıyacak. Mahkemeye itiraz sürecinin sona ermesinin ardından eğer seçimde hile çıkmazsa ABD Başkanı Biden Ocak ayında koltuğuna oturacak.

Trump Twitter’dan yaptığı açıklamada 3 Kasım’da saat 20.00’dan sonra yasadışı şekilde oy kabul edildiğini ve bunun Pennsylvania ve bıçak sırtı diğer eyaletlerde sonuçları kolayca değiştirebileceğini savundu.