ABD Başkanı Joe Biden kimdir? ABD'nin en yaşlı başkanı seçildi | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

29 Kasım 2020 - 07:18

ABD Başkanı Joe Biden kimdir? ABD’nin en yaşlı başkanı seçildi

ABD Başkanı Joe Biden kimdir? ABD’nin en yaşlı başkanı seçildi
Son Güncelleme :

05 Kasım 2020 - 8:00

106 görüntülenme

Amerika Birleşik Devletleri uzun saatler süren seçim gününü geride bıraktı. Büyük tartışmalara neden olan ve bir süre daha olacak gibi görünen ABD Başkanlık Seçimleri sonucu 270 delegeye ulaşan ve toplam oyların da çoğunu alan Demokratların adayı Joe Biden seçimi kazanan taraf oldu. Peki Joe Biden kimdir? Kaç yaşında?

ABD BAŞKANI JOE BİDEN KİMDİR?

Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni başkanı Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden oldu. Trump’a karşı ara seçim kazanarak ABD’de uzun zaman sonra ara seçim kazanan nadir başkanlarından biri olma özelliği taşıyan Joe Biden’ın asıl ve uzun adı Joseph Robinette Biden Jr.’dır.

20 Kasım 1942’de doğan Biden, eğitim hayatını avukatlık üzerine geçirdikten sonra avukatlık yapmaya başladı. Siyasete atıldığı yılları dolu dolu geçiren Biden, 1973’ten 2009 arası Demokrat Parti’nin Delaware Senatörü olarak görev yaptı. 2009-2017 arasında ise ABD’nin 47. Başkan Yardımcısı olarak uzun zaman görev yaptı.

Pensilvanya’da İrlanda kökenli Katolik bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Biden, 2020 yılında seçimi kazanarak ABD’nin yeni başkanı oldu. Biden başkanlık görevini devraldığında 78 yaşını doldurmuş olacak. Bu da onu en yaşlı ABD Başkanı yapıyor.