3 konfederasyon karşı çıkmıştı: "Esnek çalışmadan geri adım mı?" | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

30 Kasım 2020 - 17:27

3 konfederasyon karşı çıkmıştı: “Esnek çalışmadan geri adım mı?”

3 konfederasyon karşı çıkmıştı: “Esnek çalışmadan geri adım mı?”
Son Güncelleme :

06 Kasım 2020 - 19:12

108 görüntülenme

25 yaş altı ve 50 yaş üstü esnek çalışma modeli son haftaların gündem maddelerinden biri. Milyonlarca kişinin kıdem tazminatı ve bir çok hakkını yok edecek düzenlemeye geçtiğimiz hafta 3 konfederasyon yani Türk-İş, Hak-İş ve DİSK karşı çıkmıştı. Bu metnin ardından sürpriz bir gelişme TBMM’de yaşandı. Yeni istihdam paketinin ilk 20 teklifi geçmesine rağmen, esnek çalışma kısmı haftaya bırakıldı.

YENİDEN MÜZAKERE EDİLECEK

Tepkiler nedeniyle harekete geçen hükumet, teklifin esnek çalışma ile ilgili kısmı yeniden müzakare edilmek üzere sonraya bırakıldı. Başta sendikalar ve diğer partiler olmak üzere bir çok kesimin kesinlikle karşı çıktığı bu yasa tasarısı ile ilgili özellikle sendikalardan eylem çağrıları art arda gelmişti.

Ak Parti ise konu ile ilgili savunmasını Yeni Ekonomik Program üzerinden yapıyor.  AK Parti Milletvekili Cemal Öztürk, 2021-2023 arası YEP’i hatırlatarak; , “Önerilen değişikliğin, istihdamı koruyacağı ve Covid-19’un iş gücü piyasasına etkilerini azaltacağı, belirlenen yaş grubundaki çalışanların işgücüne katılımlarının esnekleştirileceği değerlendirilmektedir. Ayrıca, yapılan düzenleme gelişmiş ülke uygulamalarında da benzerlik göstermektedir, oralarda da vardır”