Maksat İstihdam

Yüzdelik fark için Yargıtay bekleniyor

Yüzdelik fark için Yargıtay bekleniyor
153 görüntülenme
20 Şubat 2020 - 15:53

Kadroya geçen taşeronların gündeminde yüzdelik farklar var. Taşeronların yüzdelik farkları için çeşitli dava süreçleri sürüyor. 4/D işçilerin yüzdelik fark mücadelesi içinde sendikaların da büyük rolü bulunuyor. İşçilerin bağlı oldukları sendikalar dava süreçlerinde liderlik ediyor.

Toplu İş Sözleşmesinden kaynaklı durumlar nedeniyle pek çok taşeron işçi, kamuya geçmeden önce aldıkları ‘asgari ücretin yüzde fazlası’ için harekete geçmeye başladı. Bu süreçte kazanılan ve devam eden davalar var. Fakat bakanlıklar bu süreçte yüzdelik fark davalarından sonuç alınanları emsal saymayarak taşeronları hayal kırıklığına uğrattı.

KURUMLAR TEMYİZE GÖTÜRDÜ

Taşeronların yüzdelik fark davaları işçiler lehine sonuçlanıyor. Fakat ilgili kurumlar dava sonuçlarını temyize taşımaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Ankara Bölge Adliye Mahkemesi, iş mahkemesinden gelen bir davayı işçi lehine sonuçlandırarak işçiye yüzdelik fark ödenmesi kararına vardı.

HİZMET-İŞ: “YARGITAY BEKLENİYOR”

İlgili davanın taraflarından olan Hak-İş Konfederasyonu bünyesindeki Hizmet-İş Sendikası, konu ile ilgili önemli bir açıklama yaptı. Hizmet-İş, 10 Eylül 2019’da işçi lehine sonuçlanan bir dava süreci yaşadıklarını, ancak Sağlık Bakanlığı’nın istinaf talebinde bulunarak itiraz ettiğini söyledi.

İtirazın Ankara Bölge Adliye Mahkemesi tarafından reddedildiğini söyleyen Hizmet-İş Sendikası, kararın Yargıtay tarafından incelenmesinin ardından kesinleşeceğini ve işçinin yüzdelik farkı alacağını ifade etti.

Hizmet-İş son olarak şu ifadeleri kullandı; “Sonuç olarak; gelinen noktada iki yargı aşaması işçi lehine sonuçlanmıştır. Ancak Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’nin verdiği karar, Yargıtay incelemesine açık olduğundan şu an için bir sonuç doğurmamaktadır. Yargıtay’ın ilgili dairesinin vereceği karar, yüzde % fazlalarla ilgili konunun netleşmesini sağlayacaktır.”

Maksat İstihdam

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.