YKS ek tercihleri ne zaman? 2020 Üniversite boş kontenjanları belli oldu mu? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 21:57

YKS ek tercihleri ne zaman? 2020 Üniversite boş kontenjanları belli oldu mu?

YKS ek tercihleri ne zaman? 2020 Üniversite boş kontenjanları belli oldu mu?
Son Güncelleme :

10 Eylül 2020 - 13:23

94 görüntülenme

İyi bir üniversite hayali ile geçtiğimiz Haziran’da ÖSYM tarafından düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için uzun maratonda ter dökmüş öğrenciler Ağustos ayında tercihlerini yaptı. Yine Ağustos sonunda açıklanan tercih sonuçlarının ardından 31 Ağustos-4 Eylül arasında üniversitelerin örgün eğitim veren lisans veya ön lisans programlarına katılmaya hak kazanmış öğrenciler kayıt işlemlerini tamamladı. Kayıtların tamamlanmasının ardından, herhangi bir üniversiteye yerleşemeyenler merakla 2020 YKS ek tercihleri ne zaman? sorusuna yanıt arıyor. 2020 Üniversite ek yerleştirme için ÖSYM’den haber bekleniyor.

ÜNİVERSİTE EK TERCİHLERİ NE ZAMAN?

Kayıtların ardından üniversitelerde boş kontenjanlar kaldığı biliniyor. Bu nedenle YKS ek tercihleri için bir üniversiteye yerleşememiş adayların büyük heyecanı var. Konu ile ilgili ÖSYM’den henüz bir açıklama gelmedi. Geçtiğimiz yıl ek tercihler 5-11 Eylül arasında alınmıştı. Fakat bu yıl pandemi nedeniyle tüm süreçler gecikti. Yine de Eylül ayının ortasından sonra ek tercihler için boş kontenjanların açıklanması bekleniyor.

Ek tercih yapacak öğrenciler için önce YKS ek yerleştirme kılavuzu açıklanacak. Kılavuz içinde hangi üniversitede boş kontenjanların kaldığı da ilan edilecek.

ÜNİVERSİTE BOŞ KONTENJANLARI

ÖSYM tarafından açıklama gelmediği için hangi üniversitede kaç boş yer var şimdilik bilinmiyor. Fakat kayıtlar sonrası yapılan ilk açıklamalara göre, 838 bin 221 kontenjanın 781 bin 165’i dolarken, 57 bin 56’sı boş kaldı. Bu geçtiğimiz yıllara göre doluluk oranının bir hayli arttığını gösteriyor. Ek yerleştirme ile sadece 57 bin aday üniversitelere kabul edilecek.

KİMLER YKS EK TERCİHİ YAPABİLİR?

Üniversite tercih sonuçlarına göre bir üniversiteye yerleşmemiş olanlar. Yani daha önce tercih yapmış fakat üniversite kazanamamış olanlar ek tercih yapabilir.