Maksat İstihdam

Yine Çin, yine ölümcül virüs: Yeni bir pandemi riski

Yine Çin, yine ölümcül virüs: Yeni bir pandemi riski
158 görüntülenme
01 Temmuz 2020 - 12:22

Dünya 2020 yılını Çin kaynaklı Corona Virüs nedeniyle son derece acı ve kötü geçirdi. Yılın ilk 6 ayında pek çok ülkede hayatı donduran virüs nedeniyle dünya genelinde ölüm sayısı yüz binlerle ifade ediliyor. Vaka sayısı ise 6 milyon civarında. Her ne kadar dünya genelinde tedbirler azaltılsa da, salgın hala büyük bir tehdit arz etmeye devam ediyor.

Son günlerde Çin’de ortaya çıkan ve domuzlardan bulaştığı tespit edilen yeni bir virüs, henüz Covid salgını kontrol altına bile alınmamışken yeni bir salgın riski oluşturuyor. G4 EA H1N1 adı verilen bu virüs tıpkı Corona gibi solunum yollarına yerleşen, tıpkı Corona gibi insanlara bulaşabilen bir virüs. Virüs domuzlardan insanlara geçiyor.

ÇİN YİNE SAKLIYOR OLABİLİR

Corona Virüs’ün dünyada bu kadar yayılım göstermesinin başlıca sebebi Çin Halk Cumhuriyeti’nin Corona’yı uzun zaman dünyadan saklaması ve kamuoyuna duyurmaması olmuştu. Çin’de yeni ortaya çıkan bu G4 EA H1N1 virüsü için de ülkeden net bilgiler gelmiyor. Bu da dünyada yeni bir riskin temelini atıyor.

ÜNLÜ PROFESÖR UYARDI

Konu ile ilgili bir açıklama da Corona Bilim Kurulu üyesi Prof.Dr. Tevfik Özlü’den geldi. Özlü, NTV canlı yayınında konu ile ilgili; “Bundan dolayı araştırmacılar bunu önemsemişler ve diyorlar ki, bu yeni bir virüs, yeni bir İnfluenza ve muhtemelen pandemi yapabilir. Zaten bizim yaptığımız gözlemlerde de domuz sektöründe çalışan kişilerde ciddi oranda bir bulaşma olduğunu tespit ettik diyorlar.Bu potansiyel bir tehdit. Bununla ilgili daha çok bilgiye ihtiyacımız var ama dikkate alınması gereken, önemsenmesi gereken bir bulgu.Zaten biz bunun benzerini daha önce yaşamıştık 2009’da bir pandemi. Bu da farklı bir pandemi potansiyeli gösteriyor”

Maksat İstihdam

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.