Yeni yasaklar gelebilir: Cafelere kısıtlama- toplanmaya yasaklama | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

28 Kasım 2020 - 02:42

Yeni yasaklar gelebilir: Cafelere kısıtlama- toplanmaya yasaklama

Yeni yasaklar gelebilir: Cafelere kısıtlama- toplanmaya yasaklama
Son Güncelleme :

03 Kasım 2020 - 13:48

213 görüntülenme

Corona vaka sayılarının ülkemizde ve dünyada kış mevsimi yaklaşırken tehlikeli biçimde artması nedeniyle yeni Corona yasakları gündeme gelmeye başladı. Bu hafta yapılacak Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yeni yasakların önerileceği Ankara Kulislerinde konuşulan bir numaralı gündem maddeleri arasında.

Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere vaka sayılarının gün gün arttığı bizzat Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından dillendiriliyor. Bakan Koca sıkça sosyal medya üzerinden vatandaşlara yönelik uyarılar yapsa da vaka artış hızının önüne geçilemiyor.

Avrupa geçtiğimiz hafta önemli kısıtlama kararları aldı. Ülkemizde ise bu kadar ağır yasaklar gelmese de, bir takım kısıtlamaların gelmesi düşünülüyor.

AİLE TOPLANMA YASAĞI

Aile ve akraba toplantıları veya site-apartman içerisinde dost toplantıları Corona’nın yayılmasında önemli bir rol oynuyor. Avrupa’da bu yönde tedbirlerin getirilmiş olması ülkemiz için de benzer yasakların düşünülmesine neden oluyor.

Bu konuda site veya apartman yöneticilerine talimat gitmesi düşünülen tedbirler arasında.

LOKANTA VE CAFELERDE SAAT KISITLAMASI

Pandemi döneminin ikinci aşamasında kafelerde ve lokantalarda saat sınırlaması uygulanıyordu. Şu an 12’ye kadar açık olma izinleri var. Fakat bu sürenin geriye çekilmesi düşünülen tedbirler arasında.

VARDİYALI ÇALIŞMA

Hükumetin Koronavirüs nedeniyle uzun zamandır düşündüğü ve bazı yerlerde uyguladığı vardiyalı çalışma modelinin yaygınlaştırılması düşünülüyor.

Bu hafta itibari ile yasak gelip gelmeyeceği veya ne gibi kısıtlamalar olacağı daha net belli olacak.