Maksat İstihdam

Yeni sistemde sevindiren Kıdem Tazminatı detayı

Yeni sistemde sevindiren Kıdem Tazminatı detayı
154 görüntülenme
24 Ağustos 2019 - 13:00

Kıdem Tazminatı konusu çalışma hayatının en önemli konularından biri. Çalışanların güvencesi olan Kıdem Tazminatı aynı zamanda işçi ile işveren arasında en itilaflı konuların başında geliyor. Yakın zamanda Türkiye’de yeni bir Kıdem Tazminatı Reformu yapılması bekleniyor. Çalışanların temkinli yaklaştığı yeni sistem bir kaç avantaj getirecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kıdem tazminatı konusunda kimsenin mağdur edilmeyeceğine garanti verdi. Yeni modelin 4 ayaklı olması beklenirken, bir detay işçilerin yüzünü güldürecek.

İSTİFA EDEN DE ALABİLECEK

Kıdem Tazminatı konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı ilk çerçeveyi hazırlamış durumda. Bu konuda yapılan çalışmalarda 4 ayaklı bir modelin olacağı ve geçmişteki çalışmaların da dikkate alınacağı konuşulanlar arasında. Yeni sistemin bahsedilen 4 ayağı şu şekilde;

  • Fon gelirlerinin işlemlerde kullanılması
  • İşverenlerin devlet desteği ile emeklilik finansmanına dahil edilmesi
  • Tamamlayıcı bir emeklilik yapısı
  • Çalışan haklarının korunması

Yeni Asır’dan Hazal Ateş’in verdiği bilgilere göre çalışan haklarının korunmasındaki en önemli madde istifa edenin de kıdem tazminatı alabilmesi olacak. Mevcut durumda işçi haklı bir neden gösteremedikçe istifa edip tazminat alamıyor. Yeni sistemde ise tazminat işçinin sistemde süresi kalması kaydıyla istifa edene de verilecek.

NAKİT OLARAK ÇEKİLECEK

Yeni sistemdeki bir diğer yenilik ise çalışanların emeklilik için kamu emeklilik sistemleri dışındaki sistemlere teşvik edilecek olması. BES modelinde sağlık, evlilik, eğitim ve mülk sahibi olmak gibi bir takım sebeplerden ötürü kişilere hesaplarındaki birikimi kullanabilme hakkı getirilecek.

 

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.