Maksat İstihdam

YENİ SİSTEMDE İŞTEN ATILAN İŞÇİ HEMEN KIDEM TAZMİNATI ALABİLECEK Mİ?

YENİ SİSTEMDE İŞTEN ATILAN İŞÇİ HEMEN KIDEM TAZMİNATI ALABİLECEK Mİ?
280 views
11 Nisan 2019 - 11:16

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ekonomik reform Paketini açıklamış olduğu basın toplantısında tüm paydaşların katılımı ile kıdem tazminatı reformunu gerçekleştireceklerini, bireysel emeklilik sistemi (BES) ile entegre kıdem tazminatı fonunun kurulacağını söylemişti.

Şimdi herkes yeni sistemin nasıl olacağı konusunda görüşlerini belirtiyor.  Bu konuda üzerinde en çok tartışılan konu ise, Kıdem Tazminatı, usuülüne uygun olarak işten çıkarılan işçilere ödeniyordu. Şimdiki durum da ödenebilecek mi?

Aslında sorunun cevabı yetkililerce açıklanmış değil. Ancak, BES’e benzer bir yapı kurulacağı için, BES sisteminden hareketle şu cevabı verebiliriz.

Mevcut sistemde işveren işçiyi, usülüne uygun olarak işten çıkarıldığında kıdem tazminatı hemen ödeniyor. Yeni sistemde işçi işten atıldığında kıdem tazminatı ödenmeyecek. Fonda biriken paranın yarısı, en az 15 yıl sonra veya ilk defa konut alındığında ödenecek. Paranın tamamı ise emeklilikte veya 56 yaşında alınabilecek.

Dolayısıyla, yeni sistemde Fon’da biriken paraları almak mümkün ancak, çalışanlar bunun için en az 15 yıl beklemek zorunda kalacaklar. Hükümet böylece tasarrufu da özendirmek istiyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.