Yeni askerlik sistemi detayları: Bedelli kalıcı, 6 ay zorunlu | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

30 Eylül 2020 - 08:52

Yeni askerlik sistemi detayları: Bedelli kalıcı, 6 ay zorunlu

Yeni askerlik sistemi detayları: Bedelli kalıcı, 6 ay zorunlu
Son Güncelleme :

18 Şubat 2019 - 9:00

610 görüntülenme

Türkiye’nin son haftalardaki bir numaralı gündem maddesini yeni askerlik sistemi teşkil ediyor. Vatani görev olan askerlikte sistemi değiştirecek olan yasa ile ilgili tartışmalar uzun zamandır sürüyor. Yeni askerlik yasası ile ilgili ilk detaylar dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘dan geldi.

Balıkesir’de yapılan Ak Parti mitingine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni askerlik sistemine dair detayları verdi. Erdoğan, ilk olarak bedelli askerliğin ordunun ihtiyacına göre sınırlı bir şekilde sürekli hale getirileceğini söyledi.

Kurumların çalışma yapıp, taslağı ortaya çıkardığını söyleyen Erdoğan, gençlerin merakla beklediği yeni askerlik sisteminde gelinen noktayı açıkladı. Erdoğan’ın açıkladığı detaylara göre;

  • Lisans ve lisans üstü için ordunun belirlediği ihtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 ay yedek subay olarak askerlik sürecek. Ön lisanslar için ihtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık gelecek.
  • Yedek subay ve astsubaylara iki aylık eğitimleri süresince harçlık verilecek. 10 aylık ustalıklarında maaş ödenecek.
  • Lise ve altı mezunlar için 6+6 askerlik sistemi gelecek. 1 aylık eğitim sonrası 5 aylık kıta hizmetin ardından isteyen terhis olacak. Devam edenler 6 ay maaş alacak.
  • Bedelli ihtiyaca göre sınırlı olsa da, yaş ve eğitim sınırı olmadan her isteyen başvurabilecek. Bedelli askerlikte 1 ay zorunlu oluyor.
  • İlk etapta her yıl 145 bin kişi bedelli askerlikten faydalanabilecek.

Maksat İstihdam