Yeni askerlik sistemi çıktı! Terhis ne zaman başlayacak? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 16:23

Yeni askerlik sistemi çıktı! Terhis ne zaman başlayacak?

Yeni askerlik sistemi çıktı! Terhis ne zaman başlayacak?
Son Güncelleme :

25 Haziran 2019 - 18:47

303 görüntülenme

Milyonlarca gencin beklediği yeni askerlik sistemi oylaması az önce meclisten 335 kabul oyu ile geçti. Artık askerlikte yeni bir dönem başlıyor. Hali hazırda silah altında bulunan pek çok er ve erbaşa da terhis olma imkanı doğdu. Yeni askerlik sistemi ile birlikte akıllara askerlik düştü mü? sorusu geldi. Peki erken terhis ne zaman olur?

Askerlik süresini 6 aya indiren, bedelli askerlik durumunu sürekli hale getiren yasa TBMM’de 335 oy ile kabul gördü. Ak Parti imzası ile meclise sürülen ve uzun zamandır üzerinde tartışmaların sürdüğü yeni askeralma kanunu çerçevesinde askerlik artık yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yapılacak.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ DETAYLARI

Yeni çıkan sistem ile birlikte askerlik yükümlülüğü 20 yaşına girildiğinde başlayacak, 41 yaşına girildiğinde sona erecek. Yeni sistemde ‘yedek astsubaylık’ da olacak.

Askerliğin zorunlu süresi 6 ay olacak. 6 ayın sonunda devam etmek isteyen er ve erbaşlar Milli Savunma Bakanlığı’nca uygun görülecek sayıda ve 6 ay süreyle sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edecek. Askerlik hizmetine devam edene net asgari ücretten az olmamak üzere harçlık ödenecek. Bu kimselerin ilk 6 aylık terhis belgeleri ayrı, ikinci 6 aylık terhis belgeleri ayrı düzenlenecek.

Hizmet süresi er ve erbaşlar için zorunlu 6, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak.

ERKEN TERHİS NE ZAMAN?

Yasa ile birlikte 130 bin askere erken terhis yolu açıldı. Yeni askerlik sistemi teklifi yasalaştı. Artık resmi gazetede yayınlanması beklenecek. Yayının ardından askerler kademeli olarak erken terhis edilecek. 6 aylık görev süresini bitirmiş er ve erbaşlar talepleri olursa terhis edilecek.

Maksat İstihdam