Maksat İstihdam

Yeni askerlik sistemi açıklandı! İşte yeni askerlik sisteminin detayları

Yeni askerlik sistemi açıklandı! İşte yeni askerlik sisteminin detayları
158 views
08 Mart 2019 - 12:22

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, milyonlarca insanı yakından ilgilendiren yeni askerlik sistemini açıkladı. Uzun zamandır üzerine konuşulan yeni askerlik yasası çıkacak. Yeni askerlik sistemi nasıl olacak? İşte yeni askerlik sisteminin detayları

Yeni askerlik sistemi 5 tip ayrı askerlik öngörüyor.

  1. Bedelli Askerlik
  2. Yükümlü er ve erbaşlar
  3. yedek astsubaylar
  4. yedek subaylık
  5. dövizli askerlik

Bu 5 madde altında incelenen askerlik türleri sürekli olacak. Bu askerliğin kuralları ve ilkeleri önümüzdeki günlerde belirlenecek.

Lise mezunu bir genç bir ay temel askerlik yapacak. Ardından isterse bedelli askerlik yapabilecek. Fakat ihtiyaç fazlası bedelli başvurusu olursa kura ile belirlenecek.

ar. Bir ay temel eğitime müteakip diğer lise mezunu ve altı olan gençlerimiz 5 ay daha kıtalarda görev yapacak; toplam 6 ay. 6 ayın sonunda istekli oldukları takdirde 6 aylık daha sözleşme yapılacak. Bu sürede maaş alacak. İsterse orduda kalabilecek.

Meslek Yüksek Okulları mezunları yedek astsubay olacak. Lisans ve lisansüstü mezunları yedek astsubay olacak. 2 ay eğitim alacaklar. 10 ay maaşlı görev yapacaklar.  Lisans üzeri, MYO bitiren gençler isterlerse 6 ay erlik yapabilecekler. Dolayısıyla esnek bir model uygulamak suretiyle geçişler var.

Yani ortaya çıkan tabloda; bedelli askerlik süresiz, sayı ile sınırlı olacak. Lise mezunu 1 ay, 2 yıllık, 4 yıllık ve lisansüstü mezunlar 2 ay temel eğitim alacak. Lise mezunları 6 ay zorunlu askerlik yaptıktan sonra 6 ay da isterlerse maaşlı devam edecek. MYO, lisans ve lisansüstü mezunları isterse 10 ay maaşlı şekilde askerlik yapacak, isterlerse 6 ay erlik yapacaklar.

Maksat İstihdam

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.