Yasaklardan sonra esnafa devlet desteği talebi | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

5 Aralık 2020 - 02:26

Yasaklardan sonra esnafa devlet desteği talebi

Yasaklardan sonra esnafa devlet desteği talebi
Son Güncelleme :

18 Kasım 2020 - 0:48

163 görüntülenme

17 Kasım’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde yapılan kabine toplantısının ardından yeni kısıtlamalar açıklandı. Bir çok alanda gelen kısıtlamalar en çok cafe, restoran, kıraathane tarzı yerlere geldi. Kafe ve restoranlar sadece paket servise geçecek, kıraathaneler ise tümden kapanacak. Covid-19 salgınına yönelik bu kısıtlamalarından devlet destekleri önemli hale geldi.

Pandemi nedeniyle geçtiğimiz baharı kapalı geçiren, ardından açılsalar bile pandeminin olumsuz etkileri ile işleri kötüleşen esnaflara yönelik talep TESK Başkanı Bendevi Palandöken’den geldi. Palandöken, bu kararların ardından esnafa acil devlet desteği talep etti.

ZAMAN KAYBEDİLMEMELİ

Kısıtlama açıklamasının ardından açıklama yapan Palandöken; “iç zaman kaybedilmeden iş yerleri kapanan esnafımıza ve yanlarında çalıştırdıkları personellere nakdi yardım yapılmalı. Kira yardımının yanı sıra elektrik, su, doğalgaz gibi genel giderlerini karşılamak için her ay düzenli olarak belli oranda esnafımıza nakdi yardım yapılmalı. Esnaf ve sanatkarlar kapalı oldukları bu dönemde SGK, Bağ-Kur ve vergi ödemelerinden muaf tutulmalı.” diyerek esnafın beklentisini aktardı.