Yargıtay'dan emsal mevsimlik işçi kararı | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

1 Ekim 2020 - 18:00

Yargıtay’dan emsal mevsimlik işçi kararı

Yargıtay’dan emsal mevsimlik işçi kararı
Son Güncelleme :

13 Haziran 2019 - 9:00

527 görüntülenme

İzmir’in Menderes ilçesinde bir tatil köyünde mevsimlik işçi olarak 17 yıl boyunca sigortasız olarak çalışmak zorunda kalan bir mevsimlik işçi büyük bir zafer kazandı. Hukuki mücadele veren işçi, emeklilik konusunda emsal bir kararın öznesi oldu.

Eşinin çalıştığı yerde görev yapan  Asuman Bayraktar, çalıştığı tatil köyünde 1985 ila 2011 yıllarında turizm sezonunda mevsimlik işçi olarak çalıştı.

Eşinin emekli olmasının ardından işi bırakan Bayraktar, 2015 yılında iş mahkemesinde SGK’ya bildirilmeyen çalışması konusunda başvurdu. 17 yıl boyunca sigortasız çalıştırıldığını söyleyen Bayraktar, çalıştığı günlerin SGK’ya bildirilmesini ve emekli maaşını talep etti.

Her yıl 15 Mart ile 30 Ekim arasında 8 aya yakın çalıştığını söyleyen Bayraktar, tek günün bile SGK’da kaydedilmediğini ileri sürdü.

İŞ MAHKEMESİ HAKLI BULDU

İzmir 14. İş Mahkemesi ise bilirkişi raporunu ve tanık ifadelerini topladı. Bayraktar’ın haklı olduğuna karar veren mahkeme  3 bin 825 gün çalışma süresi ile ilgili davayı kabul etti.

Bir çok mahkemeye giden olay en sonundaYargıtay 21. Hukuk Dairesi’!nde görüşüldü. Olay Bayraktar’a maaş bağlanması ile sonuçlandı.

Maksat İstihdam