Yargıtay'dan emsal kıdem tazminatı kararı | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

29 Eylül 2020 - 08:24

Yargıtay’dan emsal kıdem tazminatı kararı

Yargıtay’dan emsal kıdem tazminatı kararı
Son Güncelleme :

18 Mayıs 2019 - 15:56

457 görüntülenme

Organize sanayi bölgesinde 13 yıldır bir fabrikada işçi olarak çalışan bir kişi kendisine verilen 10 TL’lik zamma bir hayli sinirlendi. Kendisinden sonra işe giren ve aynı bölümde aynı işi yapan meslektaşlarına daha fazla zam verildiğini iddia eden işçi, işvereninin eşitlik maddesine aykırı davrandığını iddia etti.

Bunun üzerine soluğu iş mahkemesinde alan çalışan, kendi iş sözleşmesini haklı olarak feshettiğini söyleyerek kıdem tazminatı talebinde bulundu. İşveren ise kendi işyerinde aynı bölümde 3 işçinin daha bulunduğunu, bu işçilerin tecrübe, eğitim ve hayat tecrübesi ile daha önde bulunduğunu söyledi.

İş mahkemesi ise işçiyi haklı bularak kıdem tazminatı ödenmesine hükmetti.

İşveren kararı temyize götürünce devreye Yargıtay girdi. Yargıtay 9.Hukuk Dairesi emsal bir karar aldı ve işverenin eğitim, tecrübe gibi konuları öne sürerek farklı oranlarda zam yapmasını haklı gördü.

Kararda şu ifadelere yer verildi;

“Mahkemece davalının savunmasından ve sunduğu sertifika, diploma ve sair belgelerden diğer çalışanlar lehine olan ücret farkının haklı gerekçesinin anlaşılamadığı gerekçesi ile kıdem tazminatı talebinin kabulüne karar verilmiştir. Ancak davalı işveren tarafından işçilere farklı oranlarda zam yapılmasının ve farklı miktarlarda ücretler ödenmesinin objektif nedenlerini dosyaya sunduğu belgelerle ortaya koyduğundan davalının eşit davranma borcuna aykırı davrandığının söylenemeyeceği ortadadır. Davacının iş akdinin feshinin haklı nedene dayanmadığının anlaşıldığından kıdem tazminatı talebinin reddi yerine yazılı gerekçeyle kabulü hatalı olup, bozmayı gerektirmiştir. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

Maksat İstihdam