Yargıtay'dan emsal ihbar tazminatı kararı | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 10:07

Yargıtay’dan emsal ihbar tazminatı kararı

Yargıtay’dan emsal ihbar tazminatı kararı
Son Güncelleme :

27 Mart 2019 - 16:46

963 görüntülenme

Çalışanların tazminatlar içinde en çok merak ettikleri konuların başında ihbar tazminatı geliyor. Bir işçinin yaşadığı ve Yargıtay‘ın emsal kararı ile neticelenen karar ihbar tazminatı için arama yapanları yakından ilgilendiriyor.

Bir işçi, ustabaşı olarak çalıştığı iş yerinde patron ve oğullarının baskısı neticesinde istifa dilekçesi imzalamak zorunda kaldı. Bunun üzerine işçi soluğu mahkemede aldı. Cumhuriyet Başsavcılığa giden işçi baskı ve zorlama ile istifa dilekçesi imzalatıldığından dolayı şikayetçi oldu.

Fakat savcılık konu ile ilgili takipsizlik kararı verdi. Bunun üzerine iş mahkemesine gitmek zorunda kalan işçi, aynı durumdan dolayı kıdem ve ihbar tazminatı talep etti. İşveren ise işçinin iddialarının gerçek dışı olduğunu ve kendi rızasıyla işten ayrıldığını iddia etti. Mahkeme ise davacının fesihi kendisi yaptığı fakat haklı sebepleri olduğu gerekçesi ile davayı ‘kısmen’ kabul etti. Konu bu nedenle iki taraf tarafından mahkemeye taşındı.

YARGITAY EMSAL KARAR ALDI

Hürriyet’in haberine göre Yargıtay’ın konu ile ilgili kararında; “Somut olayda, her ne kadar Mahkemece davacının iş sözleşmesini istifa dilekçesi ile kendisinin feshettiği, ancak fesihte haklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ancak; davacı iş sözleşmesinin davalı işveren tarafından feshedildiğini ve dosyada bulunan 27/01/2014 tarihli istifa ve ibraname başlıklı yazıyı işveren ve oğullarının zorla, baskı ve tehdit ile özgür iradesi olmadan imzalattıklarını iddia etmiş ve hemen akabinde Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği şikayet dilekçesinde ayrıntılı biçimde belirttiği hususları anlatmıştır. Hal böyle olunca, davacının söz konusu iddialarında samimi olduğu ve istifa dilekçesini kendi rızasıyla imzalayan birinin hemen ertesi gün suç duyurusunda bulunmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğu, dolayısıyla istifa dilekçesini kendi rızası olmadan imzaladığı anlaşılmıştır. Bu durumda davacının iş sözleşmesinin davalı tarafından haklı sebep olmaksızın feshedildiğinin kabulü ile, ihbar tazminatı isteminin de kabul edilmesi gerekirken yazılı şekilde reddine karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Temyiz olunan kararın yazılı sebepten bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

Yargıtay istifa ettirilen ustabaşını haklı bularak, emsal bir kararla zorla istifa ettirilene ihbar tazminatı verilmesinin önünü açtı.

Maksat İstihdam