Yargıtay'dan emsal ihbar tazminatı kararı | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

30 Eylül 2020 - 09:10

Yargıtay’dan emsal ihbar tazminatı kararı: Bunu yapan alamaz!

Yargıtay’dan emsal ihbar tazminatı kararı: Bunu yapan alamaz!
Son Güncelleme :

09 Temmuz 2019 - 9:00

1.127 görüntülenme

Milyonlarca çalışanın en önemli garantilerinden birini de ihbar tazminatı oluşturuyor. Yargıtay’ın ihbar tazminatı kararı emsal olacak nitelikte.

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi geçtiğimiz gün İhbar Tazminatı konusunda emsal olacak bir karara imza attı. Çalışma hayatını yakından ilgilendiren bu karar işten çıkarıldığını öne sürerek 2. İş Mahkemesi’ne müracaat eden işçi ile başladı.

İşçi, mahkemeye iş akdinin feshi için geçerli bir sebep olmadan kovulduğunu söyledi. İşçi bu nedenle kıdem ve ihbar tazminatlarını talep etti. İşveren ise iş akdinin çalışan tarafından tek taraflı sonlandırıldığını ve bu nedenle tazminat hakkı kazanmadığını savundu.

Mahkeme ise kararında çalışanın 1 yılı tamamlamadığı için kıdem tazminatı alamayacağına, fakat işverenin çalışan konusunda iddialarını ispatlayamadığı için ihbar tazminatı ödemesine hükmetti.

YARGITAY’DAN EMSAL KARAR GELDİ

Karar üzerine işveren temyiz için Yargıtay’ın yolunu tuttu. Konu bu sefer Yargıtay 22. Hukuk Dairesi’ne taşındı.

Yargıtay kararında ihbar tazminatının iş akdini fesheden tarafça ödenmesi gerektiğini vurgulayarak; “İş sözleşmesini fesheden tarafın ihbar tazminatına hak kazanması mümkün olmaz. Dava dosyası değerlendirildiğinde davacının işi kendisinin bıraktığı anlaşıldığından; mahkemece ihbar tazminatının reddi yerine yanılgılı değerlendirme ile kabulüne karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Kararın oy birliği ile bozulmasına hükmedilmiştir” ifadelerine yer verdi.

Maksat İstihdam