Üniversitelerin vize-final sınavlarına girecekler dikkat: Kopyaya önlem alınabilir | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

5 Aralık 2020 - 01:55

Üniversitelerin vize-final sınavlarına girecekler dikkat: Kopyaya önlem alınabilir

Üniversitelerin vize-final sınavlarına girecekler dikkat: Kopyaya önlem alınabilir
Son Güncelleme :

20 Kasım 2020 - 22:22

156 görüntülenme

2020 yılında tüm üniversite vize ve final sınavları, bu yılın birinci dönem vizelerinin de yapılması ile çevrimiçi olarak internetten yapılmış olacak. Pandemi nedeniyle verilen bu karar Açıköğretim Fakülteleri dahil olmak üzere tüm üniversiteleri etkiledi. Milyonlarca öğrenci geçtiğimiz öğretim yılının bahar dönemi sınavlarını uzaktan yaptı. Bu yılın güz dönemi sınavları da online olacak. Fakat YÖK tarafından gelen açıklamaya göre üniversite sınavlarında kopya had safhaya yükselmiş durumda.

Her ne kadar AÖF’de süre sınırlaması olsa da, AÖF dahil üniversitelerin vize-final sınavlarında kopya çekiminin bir hayli yoğun olduğunu söyleyen YÖK, bu sefer yapılacak sınavlarda ekstra önlemler alınması gerektiğini duyurdu.

YÖK’TEN ÜNİVERSİTELERE UYARI

Alınan notların öğrencilerin gerçek kazanımları olması gerektiğini söyleyen YÖK; “Son dönemlerde uzaktan/online yapılan sınavlarda kopya çekildiğine veya bazı öğrencilerin yerlerine başkalarını sınava soktuklarına ilişkin Başkanlığımıza çeşitli bildirimlerde bulunulmaktadır. Sınav notlarının, öğrencilerin gerçek kazanımlarını doğru bir biçimde yansıtması yükseköğretim sistemimize güven açısından son derece önemlidir. Üniversitelerimizde ders veren bütün öğretim elemanlarımızın yanı sıra yöneticilerimiz de sınav güvenliğini sağlayacak her tür önlemi almakla yükümlüdürler.” ifadeleri ile üniversiteleri önlem almaya çağırdı.

Ne tür önlemler geleceği önümüzdeki günlerde belli olacak.