Üniversitelerin açılma tarihi belli oldu mu? Bakan Koca ipucu verdi | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

26 Ekim 2020 - 04:39

Üniversitelerin açılma tarihi belli oldu mu? Bakan Koca ipucu verdi

Üniversitelerin açılma tarihi belli oldu mu? Bakan Koca ipucu verdi
Son Güncelleme :

16 Ekim 2020 - 23:43

98 görüntülenme

Üniversiteler yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? sorusu milyonlarca ön lisans ve lisans öğrencisinin dilinde. Nisan ayından beri okullardan uzak kalan üniversite öğrencileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın; “Üniversitelerde yüz yüze eğitimi de kısa zamanda başlatmayı planlıyoruz” açıklaması ile yeniden heyecanlandı. Bu konuda tartışmalara devam ederken, üniversiteler ne zaman açılacak? sorusu ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan açıklama geldi.

ÜNİVERSİTELERİN AÇILMA TARİHİ BELLİ Mİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından sonra yetkililer gereken çalışmaları yapmak için harekete geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya göre önümüzdeki 2-3 hafta vaka sayılarındaki değişim izlenecek ve buna göre bir karar verilecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu olarak kendilerinin de üniversiteleri açma hedefinde olduklarını söylerken; “Bu dönemde açılan sınıflarda, vaka sayılarında, pozitif bulduğumuz vaka sayısında bir artış olmadığını görüyoruz. Hatta açılmayan sınıflara göre kısmen düşüşlerin olduğunu biliyoruz. Diğer sınıflarda da aradan 2-3 haftanın geçmesi ile birlikte pozitif vakaların görülüp görülmediğini , ne oranda görüldüğünü , önümüzdeki hafta değerlendirmiş olacağız. Bilim Kurulu da gelecek hafta bunu değerlendirecek.”

Önümüzdeki hafta içi Bilim Kurulu toplantısında üniversitelerin açılması ile ilgili planlamaların yapılması bekleniyor. Ekim ayı sonunda ise muhtemelen açılma için tarih verilecek. Üniversitelerin ne zaman açılacağını da Ekim sonu gibi öğrenmeyi bekliyoruz.

HANGİ SINIFLAR AÇILACAK?

İkinci kritik konu ise sürecin sonunda üniversiteler açılsa bile tümden bir açılma mı, yoksa kademeli açılma mı olacağı yönünde. Şu an üniversitelerde uygulamalı dersleri olan fakülte ve bölüm öğrencilerinden bazıları yüz yüze eğitim görmekte. Fakat yüz yüze eğitimin başlama kararının hangi sınıflar için olacağı şimdilik bilinmiyor. Kademeli bir açılmada ilk olarak üniversiteye bu yıl girenlerin başlaması son derece olası.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya göre üniversitelerde hangi sınıfların açılacağı Bilim Kurulu tespitleri ile belli olacak. Bakanın konu ile ilgili açıklaması şöyle; “Ona göre de önümüzdeki süreçte yüz yüze eğitime hızlıca geçeceğiz. Hangi sınıfların açılacağı ile ilgili bilim kurulunun değerlendirmesi olacak.”