Üniversiteler açılacak: 2020 KYK Yurt Başvurusu ne zaman başlayacak? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

26 Ekim 2020 - 04:52

Üniversiteler açılacak: 2020 KYK Yurt Başvurusu ne zaman başlayacak?

Üniversiteler açılacak: 2020 KYK Yurt Başvurusu ne zaman başlayacak?
Son Güncelleme :

15 Ekim 2020 - 23:22

114 görüntülenme

Üniversitelerin açılacağı haberi gündeme bomba gibi düştü. Bugün medyaya konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nisan ayından beri kapalı olan üniversitelerin yakın zamanda yüz yüze eğitime geçmesi için çalışmaların başlayacağını söyledi. Bu önemli gelişmenin ardından üniversite öğrencilerini yurt telaşı sardı. Özellikle bu yıl ilk kez üniversiteye başlayacak adaylar 2020 KYK yurt başvuruları ne zaman? sorusuna yanıt aramaya başladı bile.

Konu ile ilgili açıklama Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından bekleniyor. Üniversitelerin de yeniden açılacağının ilan edilmesi ile birlikte KYK yurt başvuru tarihleri artık bir numaralı gündem maddesi oldu.

KYK YURT BAŞVURUSU NE ZAMAN 2020?

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sunduğu üniversite yurdu imkanları gençler tarafından en çok tercih edilen konaklama yöntemi. Özellikle şehir dışında üniversite kazanmış öğrenciler, pandeminin başından beri ilk kez yüz yüze eğitime geçilecek olması ile gözlerini KYK’ya çevirmiş durumda.

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayının sonunda başlayan başvurular, bu yıl pandemi nedeniyle başta uzaktan eğitim kararı alınması nedeniyle Ekim ayında bile hala başlamadı.

Fakat başvuruların artık üniversitelerin açılma kararı alması ile bir iki hafta içerisinde hemen açılması bekleniyor.

KYK YURT BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun yurt imkanına bu yıl ilk kez başvuru yapacaklar aşağıdaki şartları karşılamalı;

a) Öğrencinin, örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması,

b) Öğrenci ailesinin Kurum yurdunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi (Sağlık Kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engeli olduğu tespit edilen öğrenciler, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlayan ve/veya Devlet koruması altında olan öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler hariç)

c) Öğrencinin, taksirli suçlar hariç, herhangi bir suçtan dolayı hakkında 6 ay ve daha fazla hapis cezası ile kesinleşmiş mahkûmiyeti bulunmaması,(Cezası tecil edilenler hariç)

ç) Cezası tecil edilmiş olsa bile, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Üçüncü Kısmının Beşinci Bölümü ile Dördüncü Kısımda düzenlenen suçlardan hüküm altına alınmamış olması ve bu suçlardan haklarında açılan derdest kamu davası bulunmaması,