Üniversite tercihleri ne zaman? 2019 YKS tercih tarihleri | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

28 Eylül 2020 - 09:09

Üniversite tercihleri ne zaman? 2019 YKS tercih tarihleri

Üniversite tercihleri ne zaman? 2019 YKS tercih tarihleri
Son Güncelleme :

18 Temmuz 2019 - 12:49

251 görüntülenme

Önceki gün 2019 YKS sonuçları açıklandı. Milyonlarca üniversite adayı puanlarını öğrendi. Artık sıra tercih döneminde. Öğrenciler 2019 YKS tercih tarihleri için arama yaparken iyi bir gelecek için doğru tercih kritik öneme sahip. Üniversite tercihleri ne zaman başlayacak?

Uzun bir çalışma döneminin ardından 15-16 Haziran 2019 tarihlerinde YKS’ye giren adaylar geçtiğimiz gün ÖSYM’nin ilan etmesi ile sonuçlarını öğrendi. Sonuçların açıklanmasının ardından tercih dönemi için bekleyiş başladı.

2019 YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Adaylar aldıkları puanlara ve sıralamalarına göre üniversitelerin 2 veya 4 yıllık bölümlerine girecekler. 2 yıllık bölümler için TYT’den 150 puan ve üzeri almak gerekirken, 4 yıllık bölümler için TYT puanına ek olarak EA, SAY, SÖZ ve DİL puanlarından birinden 180 ve üzeri almak gerekiyor.

Bu yıl üniversite tercihleri 23 Temmuz 2019 salı günü başlayacak. 6 gün sürecek tercih dönemi 29 Temmuz 2019 Pazartesi’ye devam edecek.

ÜNİVERSİTE KONTENJAN VE PUAN KILAVUZU -1-
ÜNİVERSİTE KONTENJAN VE PUAN KILAVUZU -2-
ÜNİVERSİTE KONTENJAN VE PUAN KILAVUZU -3-

ÜNİVERSİTE TERCİHİ NASIL YAPILIR?

YKS sonuçları üzerinden adaylar aldıkları puan ve puan türü, mezun oldukları okul gibi bilgileri göz önüne alarak kılavuzlardan tercih yapabilecekleri okulları seçmelidir.

Seçim yaptıktan sonra adaylar tercih edecekleri okul ve bölümün kodu ve adı ile bağlı olduğu üniversite ve fakülte kodunu tercih sırasına göre yazacak.

Tercih yaparken adaylar istek sırasına göre tercihlerini sıralamalı. Sistem adayı tercih sırasını baz alarak yerleştiriyor. Örneğin Tıp Fakültesi ve Eczacılık Fakültesi istiyorsunuz. Sonuç açıklandıktan sonra eczacılık kazandınız fakat tıp fakültesine de puanınızın yettiğini öğrendiniz. Fikir değiştirip tıp fakültesine kayıt olamazsınız. Bu nedenle tıp fakültesini daha çok istiyorsanız sıralamada önceliğiniz bu olmalı.

Maksat İstihdam