TYP ile şoför de alınacak: Resmi Gazete yayınlandı | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

30 Kasım 2020 - 16:25

TYP ile şoför de alınacak: Resmi Gazete yayınlandı

TYP ile şoför de alınacak: Resmi Gazete yayınlandı
Son Güncelleme :

30 Ekim 2020 - 14:12

122 görüntülenme

Kamuya şoför alımı bekleyenler için İŞKUR’dan çok önemli bir düzenleme geldi. İŞKUR TYP alımı bekleyenlere iyi haber geldi. TYP ile 81 ile şoför alınacağı bizzat İŞKUR tarafından açıklandı. TYP ilanları bekleyip şoför olmayı bekleyenler için yapılan düzenleme ile TYP’ye artık şoför kadrosu da eklendi. TYP’ye şimdiye kadar temizlik, güvenlik, restoratör, çevre düzenleme gibi kadrolarda personel alınıyordu.

Resmi Gazete’de yapılan düzenleme şöyle;

MADDE 1 – 12/3/2013 tarihli ve 28585 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğine aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 9 – (1) Yeni koronavirüs (Covid-19) salgını süresince, Sağlık Bakanlığı ile bağlı ve ilgili kuruluşları ve bunların taşra teşkilatlarının salgınla mücadele faaliyetlerine ilişkin yürüttükleri kamu hizmetlerinin desteklenmesi amacıyla şoförlük mesleğine yönelik Toplum Yararına Program düzenlenebilir. Bu şekilde düzenlenecek programlarda 65 inci maddenin birinci fıkrası hükümleri ve dördüncü fıkrasında yer alan belirli bir mesleğe yönelik TYP’lerin değerlendirilmeye alınmayacağına yönelik hüküm uygulanmaz.””

NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

TYP şoför alımı için 81 ile alımın önü açıldı. Fakat ilanların ne zaman olacağı belirtilmedi. İhtiyaç duyan kurumun İŞKUR’a TYP şoför alımı için bildirim yapması halinde ilan yayınlanacak ve alım başlayacak.

ALIMLAR BAŞLADIĞINDA BU SAYFADA OLACAK–TIKLA-TAKİP ET-KAÇIRMA

TYP BAŞVURU ŞARTLARI

  • Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
  • 18 yaşını tamamlamış olmak,
  • Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,
  • Öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç),
  • 2017 yılında, TYP katılımcı seçiminde hakkaniyetin ve toplumsal huzurun sağlanması adına ‘’başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birinin katılabileceği’’ yönünde düzenleme yapılmıştır.
  • 2019 yılında yapılan düzenleme ile ‘’ADNKS’ye göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının net asgari ücretin 1,5 katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişilerin TYP’ye katılamayacağı’’ yönünde düzenlemeler getirilmiştir.