Türkiye'nin konuştuğu kitap hakkında soruşturma | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

22 Eylül 2020 - 13:10

Türkiye’nin konuştuğu kitap hakkında soruşturma

Türkiye’nin konuştuğu kitap hakkında soruşturma
Son Güncelleme :

28 Mayıs 2019 - 23:18

388 görüntülenme

Bugün sosyal medyada gündem olan Abdullah Şevki‘nin yazdığı Zümrüt Apartmanı adlı kitap hakkında soruşturma başlatıldı. Kitabın yazarı Şevki gözaltına alınırken, kitapta bulunan ‘pedofili‘ içeren ifadeler pek çok kişi tarafından tepki ile karşılandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, hakkında “müstehcenlik” suçundan soruşturma başlatılan “pedofili” içeren ifadelerin bulunduğu kitabın yazarı Abdullah Şevki Ankara’da gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Kültür ve Turizm Bakanlığının suç duyurusu üzerine, Abdullah Şevki hakkında, kaleme aldığı kitapta yer alan bazı ibareler nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun 226. maddesi uyarınca “müstehcenlik” suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştı.

Şevki’nin, soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yapılan açıklamada, söz konusu kitaptaki ifadelerin, Tu¨rk Ceza Kanununun 226. maddesine aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle yazar, basım ve dağıtımını yapan kişiler hakkında yasal işlemlerin yapılması için Bakanlık Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünce gerekli yasal sürecin başlatıldığı, ilgililer hakkında da suç duyurusunda bulunulduğu belirtilmişti.

Kaynak: AA