Türkiye'den ABD'ye F-35 yanıtı | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

28 Eylül 2020 - 02:42

Türkiye’den ABD’ye F-35 yanıtı

Türkiye’den ABD’ye F-35 yanıtı
Son Güncelleme :

18 Temmuz 2019 - 0:56

2.081 görüntülenme

Dün akşam saatlerinde Beyaz Saray, Türkiye‘nin F-35 programından çıkarıldığını açıklamıştı. Gece yarısı ise Dışişleri Bakanlığı üzerinden Türkiye’nin yanıtı geldi.

Dışişleri Bakanlığı’nın gece yarısı yayınladığı mesajda Beyaz Saray’ın yaptığı F-35 hamlesinin müttefiklik ruhu ile bağdaşmadığı söylenirken, hiç bir meşru gerekçeye dayanmadığı iddia edildi.

S-400’LER ENGEL DEĞİL

Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan mesajda F-35 programının ana ortaklarından biri olan Türkiye’nin programdan çıkarılmasının adil olmadığı vurgulanırken, ABD’nin iddia ettiği güvenlik zaafiyeti iddiasının da gerçekle bağdaşmadığı bildirildi.

Türkiye’nin NATO merkezli bir çalışma grubu kurulması talebinin geri çevrilmesinin de ABD’nin ön yargılı ve tek taraflı tutumunu gösterdiği söylendi.

ONARILMAZ YARALAR AÇABİLİR

ABD’nin Türkiye ile dostluğunun FETÖ, PKK, PYD, DAEŞ gibi terör örgütleri ile mücadelede de göstermesinin gerekliliği vurgulanan mesajda, Trump ile Erdoğan arasında G-20 zirvesindeki görüşmede ortaya çıkan anlayışa sadık kalınması çağrısı yapıldı.

Mesajın sonunda Türkiye ile ABD arasındaki stratejik ilişkilerde onarılmaz yaralar açabilecek bu hatadan geri dönülmesi istendi.

Maksat İstihdam