Maksat İstihdam

Türkiye Emekliler Derneği: “Yakıt ve kira desteği istiyoruz”

Türkiye Emekliler Derneği: “Yakıt ve kira desteği istiyoruz”
113 görüntülenme
17 Ocak 2019 - 8:00

Türkiye’de yaşam şartları bir hayli zor olan emekliler, yetersiz zamlar nedeniyle geçinmekte zorlanıyor. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, Türkiye’de gider kalemlerinin başında gelen yakıt ve kira konusunda emeklilerin destek beklediklerini söyledi.

TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranları ile tüketim harcamaları rakamlarının yaşam koşullarından uzak olduğunu söyleyen Ergün; “Kira, yakıt, aidat, elektrik, su ve benzeri kalemlerin bir ailenin harcamalarının yüzde 20 veya 30’u arasında kaldığına inanmak mümkün görünmüyor. TÜİK’in bu hesaplamaları hangi ülkede yaptığını açıkçası çok merak ediyoruz. Yeni yılla birlikte kira fiyatlarındaki artış ve ısınma giderlerinin yükselmesi emeklilerimizin hanehalkı tüketim harcamalarını yükseltiyor. Bu harcamalar bin lira aylık alan bir emeklinin gelirinin yaklaşık yüzde 60’ına denk geliyor. TOKİ konutları tarzında bir evdeki yaşam koşullarında ise kira, aidat, ısınma, aydınlatma gibi harcamalar ortalama seviyede aylık alan bir emeklinin aylığının yarısını götürüyor.”dedi.

Emeklilerin zor koşullarda kış şartlarını atlatmaya çalıştığını söyleyen Ergün, emeklilerin gider konusunda artışları karşılamakta zorlandığını, kış aylarında yakıt ve kira desteğine ihtiyaçları olduğunu söyledi.

TÜED Başkanı Ergün emeklilerin ek bir ödeme ile yakıt ve kira desteği alması fikrini ortaya arttı.

Maksad İstihdam

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.