Türkiye Cumhuriyeti 97 yıl önce bugün kuruldu: Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

30 Kasım 2020 - 17:42

Türkiye Cumhuriyeti 97 yıl önce bugün kuruldu: Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun

Türkiye Cumhuriyeti 97 yıl önce bugün kuruldu: Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun
Son Güncelleme :

29 Ekim 2020 - 1:32

76 görüntülenme

Cumhuriyetimiz 97 yaşında. 100 yılın kapısına dayanan Türkiye Cumhuriyeti, iç ve dış tüm mihrakların baskı ve yıldırma çabaları ile geçen 97 yıla rağmen tüm gücüyle bugünlere gelmeyi başarmış durumda. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ülkemizin her bir yanına coşku getiriyor. 29 Ekim’de ne oldu? diye soranlar için Cumhuriyet’in kuruluş hikayesi sizlerle…

BU YIL KUTLAMALARA PANDEMİ ENGEL

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra neredeyse 10 aydır dünyayı kasıp kavuran Corona Virüs salgını bir çok dini ve milli bayramı olduğu gibi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı da olumsuz etkiledi. 29 Ekim kutlamaları ülkenin bir çok yerinde devlet erkanı istisnası hariç yapılamayacak. Pandemi nedeniyle kalabalık kutlamalara izin verilmeyecek.

‘CUMHURİYET KOLAY KURULMADI’

Öte yandan, 97 yıllık Cumhuriyet’in kuruluş yıldönümü pandemi engeline rağmen gönüllere neşe getiriyor. Kurtuluş Savaşı’nda yedi düvele karşı savaşmış olan atalarımızın mirası olan Cumhuriyet, bin bir zorluk içinde kurulup bugünlere geldi.

CUMHURİYET’İN KURULUŞ HİKAYESİ

1.Dünya Savaşı’ndan yeni çıkan Osmanlı Devleti, çeşitli bahaneler ile anında batılı güçler tarafından işgale başlandı. Bu esnada imzalanan Sevr Antlaşması, Osmanlı Devleti’nin yıkılma ve parçalanma vesikası oldu. Ülkenin bir çok noktası Fransa, İtalya, İngiltere, Yunanistan gibi batılı güçler tarafından paylaşıldı.

Bu işgale karşı harekete geçen Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki direniş güçleri, zaman içinde TBMM’yi de kurmayı başarıp, ülke topraklarını kurtarmak için düzenli orduya geçerek Kurtuluş Savaşı’na başladı.

Uzun süren mücadeleler, özellikle Yunanistan’a karşı alınan zaferler sonrası tescillendi. Bu gelişmelerin ardından 24 Temmuz 1923’te Lozan Antlaşması ilan edildi. Bu gayri resmi olarak Türk Devleti’nin kuruluş vesikası oldu. Batılı güçler yeni Türk Devleti’ni resmen tanıdı.

O güne kadar devlet başkanlığı görevi TBMM Başkanı tarafından yürütülüyordu. Fakat Türk Devleti’nin dünya tarafından tanınması ile birlikte bir rejim belirleme mecburiyetini doğurdu.

Bu gelişmeler üzerine toplanan TBMM, Atatürk önderliğinde 29 Ekim 1923 yılında devletin rejimini resmen ‘Cumhuriyet’ olarak duyurdu.

1923’te kurulan Türkiye Cumhuriyeti bugün 97. yılını kutluyor.