Maksat İstihdam

Türk-İş’in asgari ücret teklifi yetecek mi? İşte önemli veriler

Türk-İş’in asgari ücret teklifi yetecek mi? İşte önemli veriler
291 görüntülenme
09 Aralık 2019 - 11:00

Maksat İstihdam Özel Haber

10 Aralık 2019 tarihinde ikincisi gerçekleştirilecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu için çalışmalar ve müzakere süreci devam ederken, Türk-İş Konfederasyonu önemli bir çalışmanın sonucunu açıkladı. Asgari ücret teklifine de etki edebilecek bu araştırmanın sonucu bir hayli vahim olarak yorumlandı.

Türk-İş Konfederasyonu her ne kadar diğer konfederasyonlar ile ortak çalışacağını beyan etse de 2578 liranın altında bir rakama masada bulunmayacaklarını beyan etti. Fakat bu rakam, Türk-İş’in açıkladığı veriler ile kıyaslandığında pek yeterli görünmüyor.

Türk-İş’in 32 yıldır düzenli olarak yaptığı bu araştırma “açlık sınırı ve yoksulluk sınırı” üzerine. Kasım ayı verilerini derleyen Türk-İş’in ortaya döktüğü tablo asgari ücret açısından fikir verecek türden.

DÖRT KİŞİLİK AİLENİN BESLENME HARCAMASI ARTTI

Yapılan araştırmanın sonucuna göre Türkiye’de dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık mutfak gideri 2102 TL. Bu rakam kamuoyunda açlık sınırı olarak biliniyor. Bu ay itibari ile asgari ücretli açlık sınırının 82 lira altında yaşıyor.

Gıda dışında giyim, konut harcamaları, ulaşım, eğitim, sağlık ve daha benzer bir çok ihtiyaç için yapılması gereken harcama, bir diğer adı ile yoksulluk sınırı 6849 lira olarak gerçekleşti.

Evli ve çocuksuz, bekar bir işçinin yaşaması için gerekli olan tutar ise 2577 lira olarak belirlendi. Bu rakam ise Türk-İş’in asgari ücret için teklif vereceği tutar.

Türk-İş ise yaptığı açıklamada bekar bir işçinin geçimi için geçerli olan 2577 liranın hala devlet tarafından verilmediği, şu an geçerli olan asgari ücretin bu rakamdan 500 lira eksik olduğunu söyledi.

Asgari ücretlinin ağırlaşan geçim şartları karşısında çaresiz bırakıldığını ifade eden Türk-İş, gıda enflasyonunda da durumun vahim olduğuna işaret etti.

2578 lira yeterli mi?

Türk-İş’in pazarlık için ortaya koyduğu ilk rakam olan 2578 lira sadece bekar bir işçinin geçimi için yeterli görünüyor. 6 milyon asgari ücretli içinde pek çok evli ve çocuklu çalışan bulunuyor. Bu nedenle bu rakamın da pek yeterli olmadığı ve mutfak enflasyonuna baktığımızda 1 yıl içinde daha da eriyeceği aşikar görünüyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.