TESK'ten esnaf için talep | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

26 Ekim 2020 - 03:45

TESK’ten esnaf için talep

TESK’ten esnaf için talep
Son Güncelleme :

11 Ekim 2020 - 15:29

68 görüntülenme

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasonu (TESK) pandemi döneminin zorluğunu en derinden hisseden esnaflara yönelik taleplerini sürdürüyor. Esnaflara yönelik dönem dönem hükumete talepler ileten TESK, son olarak esnaf için bir paket talebinde bulundu.

Konu ile ilgili açıklama TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’den geldi. Palandöken, Korona salgınının ekonomik etkilerini en çok yaşayan esnafların bu süreçten en az etkilenecek biçimde çıkmaları için bir özel paket hazırlanması gerektiğini söyledi.

ESNAFIN ZARARI BÜYÜK

Palandöken, pandemi nedeniyle büyük zarar eden 415 meslek kolu olduğunu belirtirken, bunların başında sırasıyla; emlakçı, kafe-restoran-kahvehane, bakkal-manav, berber-kuaför, üniversite kantincisi, zücaciye-mobilyacı, ikinci el eşyacı, kırtasiyeci, dolmuşçu, halk otobüsçü, şehirlerarası yolcu taşımacılığı geldiğini vurguladı.

Ayrıca ön lisans ve lisans düzeyinde uzaktan eğitime geçilmesinin sektörlere kaybının 6.6 milyar TL olduğunu iddia eden Palandöken, böyle bir kaybı minimize etmek için artık esnafa özel paket çıkarılması gerektiğini vurguladı.

PAKETİN İÇERİĞİ İNDİRİM OLMALI

Bu paketin içeriğine de değinen Palandöken, fatura indirimi, kredi borçları ertelemesi, sigorta-trafik primlerinde indirim, nakit destek, ticari akaryakıt gibi imkanların bulunması gerektiğini söyledi.