TESK'ten dükkanı kapanan esnafa ödeme talebi | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

3 Aralık 2020 - 22:54

TESK’ten dükkanı kapanan esnafa ödeme talebi

TESK’ten dükkanı kapanan esnafa ödeme talebi
Son Güncelleme :

06 Mayıs 2020 - 13:12

328 görüntülenme

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Covid-19 salgını ile amansız bir mücadele sürdürülüyor. Milyonlarca insanı derinden etkileyen salgın hem sağlığımızı, hem de salgına karşı alınan tedbirler nedeniyle ekonomimizi tehdit ediyor. Corona tedbirleri nedeniyle Mart ortasından beri ülkemizde pek çok esnaf kepenk indirmek zorunda kaldı. Geçtiğimiz gün açıklanan normalleşme planında her ne kadar berber, kuaför gibi pek çok işletmenin kurallar dahilinde açılmasına karar kılınsa da, bir çok yer en az Haziran ayına kadar kapalı olmaya devam edecek.

Bu süreçte en büyük zorluğu esnaflar yaşıyor. Esnafların temsilcisi olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, süreçte hasar gören esnaf için yeni bir destek önerisinde bulundu.

ESNAF PARASIZ KALDI

Ülkemizde esnafların günübirlik geçindiğini, Corona nedeniyle de parasız kaldıklarına dikkat çeken TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, temel sorunun sokağa çıkma yasağı günlerine hazırlıksız yakalanmak olduğunu vurguladı.

Yakında berber ve kuaförlerin açılacağına dikkat çeken Palandöken; “Bu arada kahvehaneler, kafeler, düğün salonları hâlâ kapalı. Kır düğün salonları veya açık hava çay bahçeleri en azından mesafe kurallarına uyularak açık olsa, hem orada çalışanlar, hem de esnaf mağdur olmaz.” dedi.

ASGARİ ÜCRET VERİLSİN

Süreçte hala kapalı kalmak zorunda kalan esnafa en azından asgari ücret verilmesini isteyen Palandöken; “Esnaf en azından evinin ihtiyaçlarını görebilmeyi bekliyor. Kredi ve borçların ötelenmesi ile gibi işlemleri gerçekleştiriyorlar ama insanların şu an nakit paraya ihtiyacı var. Talebimizi Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’na anlattık. Neticelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.