Maksat İstihdam

TESK’ten benzin zamlarına tepki

TESK’ten benzin zamlarına tepki
197 görüntülenme
26 Ağustos 2019 - 9:00

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, son dönem sık sık getirilen benzin zammı hakkında önemli bir açıklama yaptı. Palandöken, sıkça yapılan benzin zamlarının enflasyonu tırmandırdığına işaret etti.

Salı günü yeniden gelecek olan benzin zammı hakkında konuşan Bendevi Palandöken, bu zammın Türkiye’de enflasyon ile topyekün mücadele kararını sekteye uğratacağını söyledi. Salı günkü zammın uygulamaya konmamasını talep eden Palandöken, son 8 ayda benzine 12, motorine 7, LPG’ye 3 kez zam yapıldığını söyledi.

Bu zamların A’dan Z’ye tüm sektörleri etkileyeceğini söyleyen TESK Başkanı, bunun vatandaşların cebine de yansıyacağını söyledi.

ESNAFIMIZIN EN BÜYÜK MALİYETİ MAZOT

Bu zamların esnafı da doğrudan etkilediğini, bunun da mecburen vatandaşlara yansıdığını söyleyen Palandöken; , “Esnafımızın en büyük maliyet kalemlerinden birisi mazot. Bu yüzden benzin, motorin, LPG gibi akaryakıta gelen her zam esnafımızı biraz daha zora sokuyor. Bu zamlar esnafımızla birlikte vatandaşlarımızın cebini de olumsuz etkiliyor. Zincirleme olarak tüm sektörleri doğrudan etkilediği için enflasyonun da tırmanmasına neden oluyor. Enflasyonla mücadele edeceksek zam düşüncesini bir kenara bırakmalıyız. Doların 7.25, brent petrolün varilinin 110 dolar olduğu dönemde dahi petrol fiyatları bu kadar yükselmemişken şimdi Salı günü akaryakıt fiyatlarına yeni zam yapılmasının bir anlamı olmalı. Akaryakıta yapılan zamlar nedeniyle yükselen maliyetlerin düşürülmesi için artık zam yapılmamalı. Maliyetleri ve sektörler arasında kilit rol oynayan akaryakıt fiyatlarını ne kadar düşürürsek piyasaları o kadar rahatlatırız, enflasyon da o kadar düşmüş olur” dedi.

Maksat İstihdam

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.