Maksat İstihdam

TESK Başkanı Palandöken: “Market açmak için kural konulmalı”

TESK Başkanı Palandöken: “Market açmak için kural konulmalı”
448 görüntülenme
23 Ocak 2019 - 11:00

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, perakende sektöründe rekabetin ve fiyat istikrarının sağlanması için kural konulması gerektiğini söyledi.

Çarşı ve pazar esnafının ihmal edildiğinden şikayet eden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Palandöken, bu ihmaller sonucu işyerlerinin kapandığını ve işsiz sayısının giderek arttığını söyledi.

Yazılı açıklama yapan Palandöken, zincir marketlerin tekelleşerek esnaf ve sanatkarların ekmeğini böldüğünü ve iç piyasada dengesiz bir ortam yarattığını söyledi. Pazarlarda bulunan tezgah sayısının yarı yarıya azaldığına dikkat çeken Palandöken; ncir marketlerin kuralsız açılışlarına hemen hemen tüm yerleşim birimlerinde izin veriliyor. Dolayısıyla perakendede tekelleşmeye doğru bir gidişat mevcut. Bu durumda en büyük zararı, zaten zor günler yaşayan esnaf ve sanatkar görüyor. Mutlaka iç piyasa ve perakendenin de dikkate alınması gerekiyor. Çarşı pazar esnafı ihmal edildikçe, işsiz sayısı da kapanan iş yerleriyle birlikte artıyor. Bu konuda gerekli yasal düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmeli.”ifadelerini kullandı.

Marketlerin kuralsız açılmasının yanı sıra fiyatlar konusunda dengesizlikleri ile fırsatçılık yaptığına dikkat çeken Palandöken, bu durumun enflasyon ve vatandaşların cüzdanını doğrudan etkilediğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da belirttiği gibi ‘piyasa şartları’ kılıfı ile fırsatçılık yapanlara karşı önlem alınması gerektiğini söyleyen Palandöken, bu konuda artık kural koyucu bir mekanizmanın etkinleştirilmesi gerektiğinden söz etti.

Maksat İstihdam

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.