TBMM'ye yeni öğrenci affı teklifi: MHP'den destek | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

30 Kasım 2020 - 16:56

TBMM’ye yeni öğrenci affı teklifi: MHP’den destek

TBMM’ye yeni öğrenci affı teklifi: MHP’den destek
Son Güncelleme :

04 Kasım 2020 - 15:41

184 görüntülenme

TBMM’ye bugün gelen teklif önemli maddeler içeriyor. Son olarak bir kaç kez meclise geldiği halde bir türlü çıkmayan öğrenci affı yeniden gündeme geldi. CHP tarafından meclise verilen teklifte borç yapılandırması ve öğrenci affı ile ilgili maddeler yer aldı. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu iki önemli maddeye MHP’den de destek geldi. Peki öğrenci affı gelecek mi? İşte öğrenci affı son dakika gelişmeleri…

TEKLİF CHP’DEN GELDİ MHP DESTEKLEDİ

CHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek tarafından TBMM’ye getirilen yeni teklifte, yakın zamanda TBMM’den çıkacak yapılandırma paketi içine banka borçlarının da dahil edilmesi istendi.  Ayrıca Şimşek’in teklifinde ders geçememe, devamsızlık, harç yatıramama gibi sebeplerden okuldan kaydı silinen üniversite öğrencilerine yönelik öğrenci affı da istendi.

Şimşek konu ile ilgili;

, “Vergi, SSK, BAĞ-KUR, HGS, ÖGS ve kamu borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili kanun Meclis gündemine gelmiştir. Bu kanunun kapsamı genişletilmeli, çiftçi borçları, Ziraat Bankası, Tarım Kredi ve özel bankalara olan çiftçi borçları da bu kapsam dâhiline mutlaka alınmalıdır. Kredi ve kredi kartları borçları da kapsam dâhiline alınıp bu insanlara da bir fırsat verilmelidir. Mutlaka ticari sicilleri bozulanlara sicil affı çıkartılmalıdır. Okullardan kaydı silinen, devamsızlık, ders geçememe, harç yatıramama gibi sebeplerden dolayı öğrenciler için mutlaka öğrenci affı çıkartılmalı ve bu okumak isteyen çocukların eğitim hakkı mutlaka tanınmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Kanun teklifinin borçlar kısmına MHP’den de destek geldi. Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, konu ile ilgili; “Milliyetçi Hareket Partisi olarak Kanun Teklifi’nin Komisyon görüşmelerinde çiftçimiz, köylümüz ve esnafımızın kooperatifleri aracılığıyla kullandığı ve zamanında ödeyemediği kredi borçlarının da yapılandırma kapsamına alınması önerimiz olumlu görülmekle birlikte üzerinde çalışılması gerekçesiyle teklifte yer almamıştır.” ifadelerini kullandı.