TBMM'de yardımcı hizmetler sınıfı adımı | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

26 Eylül 2020 - 03:09

TBMM’de yardımcı hizmetler sınıfı adımı

TBMM’de yardımcı hizmetler sınıfı adımı
Son Güncelleme :

23 Şubat 2019 - 12:00

1.373 görüntülenme

Tabi oldukları sınıf nedeniyle mağduriyetler yaşayan yardımcı hizmetler sınıfı merakla müjdeli haber bekliyor. Konu ile ilgili son adım CHP’den geldi. Yardımcı hizmetler sınıfı memuriyet alacak mı?

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, sayıları 110 bin bulan ve iş tanımlarındaki eksiklik nedeniyle mağdur olan yardımcı hizmetler sınıfı için bir açıklama yaptı ve bu sınıfa memuriyet verilmesini talep etti.

Kamu kurumlarında teknisyen yardımcısı, hizmetli, aşçı ve berber olarak görev yapan 110 bin kadar yardımcı hizmetler sınıfı çalışanı bulunuyor. CHP’li Barut, verdiği kanun teklifi ile bu kişilerin memur kadrosuna alınmasını istedi.

MAĞDURİYETLER SONA ERMELİ

Kanun tasarısını TBMM’ye sunan Barut, teklifin gerekçesi olarak kamu kurum ve kuruluşlarında teknisyen yardımcısı, hizmetli, aşçı, kaloriferci, dağıtıcı, terzi, berber, garson, bahçivan, matbaacı gibi ünvanlara sahip ve sayıları 110 bin olan Yardımcı Hizmetler Sınıfı’nın tabii oldukları sınıf nedeniyle mağduriyetler yaşaması gösterildi. Bu personellerin bir iş tanımı olmadığını söyleyen Barut, bu kişilerin yapması gereken hizmetlerin de ihale yoluyla yapıldığına dikkat çekti. Ayrıca teklif içinde bu kişilerin emeklilikte de mağduriyet yaşadığına dikkat çekildi.

Kanun teklifinden Yardımcı Hizmetler Sınıfı’nın memur kadrosuna alınarak Genel İdari Hizmetler Sınıfı’na alınması ve bu kadronun daimi olması önerildi.

Maksat İstihdam