TBMM'de kabul edildi: Kıdem tazminatı fona veriliyor | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

25 Eylül 2020 - 17:06

TBMM’de kabul edildi: Kıdem tazminatı fona veriliyor

TBMM’de kabul edildi: Kıdem tazminatı fona veriliyor
Son Güncelleme :

19 Temmuz 2019 - 16:02

589 görüntülenme

Son günlerin tartışmalı konularından biri de 11. Kalkınma Planı. Bu plan içinde çalışma hayatını doğrudan ilgilendiren maddeler var. 11. Kalkınma Planı çerçevesinde kıdem tazminatı reformu yapılacak. Kıdem Tazminatı fona devredilecek.

2019-2023 yılları arasını kapsayan 11. Kalkınma Planı dün TBMM Genel Kurul’da kabul edildi. Bu plan içinde en önemli kıdem tazminatı en önemli madde haline gelmiş durumda. Tazminat konusundaki gelişmeler işçileri endişelendiriyor.

KIDEM TAZMİNATI MADDESİ ÇIKARILSIN!

İlk olarak TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen Kalkınma Planı, dün akşam saatlerinde TBMM Genel Kurul’da görüşüldü. Görüşme gergin bir atmosferde yapıldı.

Görüşmelerde ilk sözü alan Meclis Başkanvekili Levent Gök; “Görüşmelerine başlayacağımız kalkınma planıyla ilgili İçtüzüğümüzde cumhurbaşkanı yardımcıları ya da bakanların sunuş konuşması yapmasına dair bir hüküm mevcut değildir” dedi.

Plana ilişkin konuşma yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise 11. Kalkınma Planı’nın gerçekçi, geliştirme ve dönüştürme konusunda güçlü hedefler içeren maddelere sahip olduğunu vurguladı.

Görüşmede en gergin anlar ise kıdem tazminatı fonu maddesinde yaşandı. Meclis’te basın toplantısı düzenleyen CHP Zonguldak Vekili Ünal Demirtaş, plan içinde bulunan kıdem tazminatı maddesinin çıkarılması gerektiğine vurgu yaptı.

CHP görüşmelerde kıdem tazminatı için itiraz etse de sonuç alınamadı.

Maksatistihdam.com