Maksat İstihdam

Taşeronların zam sorununa sendikalar çare olabilir

Taşeronların zam sorununa sendikalar çare olabilir
279 görüntülenme
30 Ocak 2019 - 9:00

Kadroya geçen veya geçemeyen tüm taşeronların toplu iş sözleşmesi gereği uzun bir maaş sorunu yaşaması bekleniyor. Fakat yetki ile bu sorun çözülebilir. İşte detaylar…

O dönem yapılan toplu iş sözleşmesi uyarınca belediye şirketlerine geçen taşeronlar 30 Haziran 2020 yılına, kamu kurumlarına geçen taşeronlar ise 30 Ekim 2020 yılına kadar bu sözleşme kapsamında yılda 2 kez yüzde 4’er zam alacaklar. 2020’de konu ile ilgili tekrar masaya oturulacak olsa da, her geçen gün artan enflasyon ve taşeron maaşlarının yer yer asgari ücret altında kalması ortaya adaletsiz bir tablo çıkarıyor.

Sendikalar çözüm olabilir

Bir iş yerinde kadro alan taşeron haricinde başka işçi yoksa sendikalar işyerleri için yetki tespiti yapamaz. Ancak işyerlerinde hem kadrou, hem de diğer işçiler varsa sendikalar yetki tespiti için Çalışma Bakanlığı’na başvuru yapabilir.

Sendikalar 696 sayılı KHK ile kadrolu taşeronların ve diğer işçilerin bulunduğu işyerlerinde toplu iş sözleşmesi yapmak için yetki alabilir.

Bakanlık, işyerinde kadro almış taşeron olmayan tek bir işçi bile varsa sendikanın yetki talebini kabul edecektir. Bu şekilde 2020 yılı beklenmeden yeni bir toplu iş sözleşmesi imzalanabilir.

Maksat İstihdam

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.