Taşeronların tediye ödemeleri ne zaman? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 11:07

Taşeronların tediye ödemeleri ne zaman?

Taşeronların tediye ödemeleri ne zaman?
Son Güncelleme :

30 Nisan 2019 - 10:14

2.012 görüntülenme

KHK ile taşerondan kadroya geçen 4/D’li işçilerin asgari ücret enflasyon farkı ile tediye ödemeleri konusu hala gündemdeki yerlerini koruyor. Önceki tediye ödemeleri Ocak ayının sonunda hesaplara yatmıştı. Taşeronların ikinci tediye ödemeleri ne zaman? sorusuna yanıt aranıyor.

ENFLASYON FARKI VERİLECEK Mİ?

Kadroya geçen taşeron işçilerin gündeminin ilk maddesi enflasyon farkı. Bu konuda Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı müjdeyi verdi. Taşeronlar enflasyon farkı alacaklar. Bakanlık, konuyu soran belediyelere iki ayrı görüş mektubu verdi.

İlk mektupta kadroya alınan taşeronların 1 Ocak 2018’deki çıplak ücretlerinin esas alınacağı ve asgari ücretle olan bağlarının koptuğu belirtildi. Yüksek Hakem Kurulu’nun aldığı karara göre kamudaki taşeronlara 2020 ekim, belediyelerdeki taşeronlara ise 2020 Haziran’a kadar yüzde 4+4 zam yapılacağı belirtildi. İkinci görüş yazısında ise sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçilerin ücretlerinin kadroya alınırken işçiyle idare arasında imzalanan iş sözleşmesine göre belirlenmesi gerektiği belirtildi..

TEDİYELER BAYRAM ÖNCESİ

İlki ocak ayında yatan tediyeler için de bekleyiş sürüyor. Bu konuda gelen açıklamaya göre ikinci ilave tediye ödemeleri Ramazan Bayramı öncesi kadro alan taşeron işçilerin hesaplarına yatacak. Diğer bir müjde olarak ise taşeron şirketlerden kadroya geçen işçilerin hesaplarına Ramazan ve Kurban Bayramları öncesi 75 TL yatacak olması oldu.

Alınan duyumlara göre taşeronların ikinci ilave tediye ödemesi 31 Mayıs 2019’da hesaplarda olacak. 75 TL harçlık ise bayramdan bir hafta önce hesaplarda olacak.

Maksat İstihdam