Taşeronların sorunu bir kez daha mecliste | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

29 Eylül 2020 - 15:49

Taşeronların sorunu bir kez daha mecliste!

Taşeronların sorunu bir kez daha mecliste!
Son Güncelleme :

24 Ocak 2019 - 12:22

1.619 görüntülenme

Taşerona kadro verilmesinin ardından %70 kriteri ile mağdur olan taşeronların gözü siyasilerde. İYİ Partili Tuba Vural Çolak %70 kriteri mağduru olan taşeronların durumunu meclise taşıdı.

Taşerona kadro verilirken yaklaşık maliyetinin en az yüzde 70’lik kısmının asgari işçilik maliyeti ile varsa aynı yemek ve yol giderleri dahil işçilik giderlerinin oluşmaması nedeniyle bu kapsama giremeyen işçiler mağdur edildi.

Bu konunun çözüme kavuşması için talepler sürerken, İYİ Parti Antalya Milletvekili Çokal taşeronların mağduriyetlerini bir kez daha meclise taşıdı. Çokal’ın gündeminde ayrıca yüzde 4 zam alacak olan taşeronlar da vardı.

Toplu iş sözleşmesinde 6 aylık dönemde yüzde 4+4 zam alacak olan taşeronların mağdur edildiğini söyleyen Çokal, enflasyon farkının oluşmasından sonra getirilen çözüm önerilerinin de taşeron işçiler arasında maaş farkına neden olduğunu söyledi.

Taşeronların eşit maaş alması gerektiğini söyleyen Çokal, 2019’da yapılacak yeni bir toplu sözleşme ile bu mağduriyetlerin çözülebileceğini söyledi.

Çokal ayrıca %70 mağduriyetlerinin de çözüme kavuşması gerektiğini söyledi.

Maksat İstihdam