Taşeronların Cumhurbaşkanı'ndan 3 talebi var | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

24 Eylül 2020 - 02:17

Taşeronların Cumhurbaşkanı’ndan 3 talebi var

Taşeronların Cumhurbaşkanı’ndan 3 talebi var
Son Güncelleme :

09 Şubat 2019 - 9:00

969 görüntülenme

Nisan ayından beri kadroya geçen veya geçemeyen taşeronların durumu gündemden düşmüyor. Kadroya geçen taşeronların da sıkıntıları çözülmüş değil. Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, taşeronların 3 kritik talebini Cumhurbaşkanlığı‘na iletti.

Önceki gün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile görüşen Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın yaptığı görüşmenin detayları belli oldu. 7 Şubat’ta Oktay’ın makamına giden Arslan, taşeronların önemli 3 sorunu üzerinde durdu. Bu üç sorun ise;

  • Kamu İktisadi Teşebbüsleri’ndeki taşeronların kadroya alınması
  • Kadro alan taşerona ek zam
  • Tüm taşeronlara enflasyon oranında zam

Bilindiği üzere taşeronların toplu iş sözleşmesi kapsamında 2020’ye kadar 6 aylık dönemlerde yüzde 4’er zam hakkı bulunuyor. Fakat Arslan bunun yeterli olmadığını her platformda dile getiriyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ı ziyaret eden Arslan, taşeronlara enflasyona uygun zam verilmesi gerektiğini iletti. Böylece bu önemli talep en yüksek makama sunulmuş oldu.

Arslan enflasyon oranlarına bakıldığında verilen zamların yeterli olmadığını ve taşeronlara yapılan toplu iş sözleşmesinin fesh edilmesi gerektiğini söyledi.

Bu konuda talepler ve görüşmeler devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile de görüşmeler var. Konu ile ilgili yakın zamanda gelişmeler yaşanabilir.

Maksat İstihdam