Taşeronları ilgilendiren emsal 'yıllık izin' kararı | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

25 Eylül 2020 - 16:22

Taşeronları ilgilendiren emsal ‘yıllık izin’ kararı

Taşeronları ilgilendiren emsal ‘yıllık izin’ kararı
Son Güncelleme :

27 Şubat 2019 - 15:22

809 görüntülenme

Kadroya geçen veya geçemeyen tüm taşeronların ortak sorunlarından biri de ‘yıllık izin‘ konusu. Bu konuda bir işçinin doğan haklarına binaen açtığı dava emsal teşkil edebilir.

2 Nisan itibari ile tamamlanan taşeronların kadroya geçiş sürecinin bazı ihtilafları olmuş her taşeron kadro bulamamıştı. Ayrıca kadroya geçen veya geçemeyen taşeronların hepsi yıllık izin konusunda hala sorun yaşamakta. O dönem Çalışma Bakanlığı yayınladığı bir düzenleme ile taşeronların yıllık izinleri ve kıdem tazminatları hakkında bir görüş belirtmişti.

Konya’da Meram Belediyesi bünyesinde çalışan bir taşeron işçi ise bu kadroya geçme hakkından faydalanamadığı için emekli olma kararı aldı. 2 Nisan 2018’de emekli olan işçi, 9 ay 3 gün kadar bir kullanmadığı yıllık izin hakkı olduğunu ve bu ücretin kendisine ödenmesi için idare mahkemesine başvurdu. Fakat mahkeme bu başvuruyu reddetti.

Bunun üzerine işçi yönünü Kamu Denetçiliği Kurumu’na çevirdi. KDK başvuru üzerine Meram Belediyesi’nden bilgi talep etti. Belediye de ılımlı davranınca emsal niteliğinde bir olay yaşandı. İşçiye yıllık izin hakkından doğan 5 bin 171 TL ödendi.

Maksat İstihdam