Maksat İstihdam

“Taşeronlardan vergi alınmasın”

“Taşeronlardan vergi alınmasın”
226 görüntülenme
08 Kasım 2019 - 18:47

Türkiye bir süredir yeni vergi paketi içinde çıkan “Gelir Vergisi Kanunu” düzenlemelerini tartışıyor. Büyük beklentiler oluşan gelir vergisi ile ilgili sadece en üst vergi diliminin düzenlenmesi bir çok işçi için hayal kırıklığı anlamına geldi. En çok geçim sıkıntısı çeken kesim olan taşeronlar ve asgari ücretlilerden vergi diliminde indirime bile gidilmemesi tepki çekiyor.

Bu konuda yeni bir talep Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı Birlik Haber-Sen’den geldi. Sendikanın Bitlis şubesi önceki gün yaptığı basın açıklamasında TBMM alt komisyonda bu şekli ile kabul edilen gelir vergisi kanunda çok geçmeden düzenleme yapılmasını ve asgari ücretliler ile kadro alan veya alamayan taşeronlardan vergi alınmamasını istedi.

SOSYAL DEVLET VURGUSU

Sendikanın Bitlis temsilcisi Nafiz Karakuzu, açıklamasında sosyal devlet anlayışı ile adil olmayan bu uygulamaların bağdaşmadığından söz ederken, vergi kanunun amacından uzaklaştığını ve her geçen gün inandırıcı olmaktan uzaklaştığını vurguladı.

Kamu görevlilerini yakından ilgilendiren ve TBMM alt komisyonunda kabul edilerek TBMM’de görüşülmesine başlanacak olan ‘Gelir Vergisi Kanunu ile bazı kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de değişiklik yapılmasına dair kanun teklifinin alt komisyonda kabul edilen halinin 399 sayılı KHK kapsamında çalışanların, çeşitli kanunlara tabi olarak idari hizmet sözleşmeli çalışanların, TRT’de olduğu gibi kadro karşılığı çalışan sözleşmeli personellerin, taşeronların ve 657 sayılı kanuna tabi devlet memurlarının üzerindeki acımasız vergi yükünü hafifletmeyeceğini görüyoruz.” diyen Karakuzu, çalışanlardan vergi almanın vergi açısından en kolay yol olduğu düşüncesinin üzücü olduğunu vurguladı.

ADALETSİZ DÜZEN DEĞİŞMELİ

Şu an olan sistemin adaletsiz olduğunu yineleyen Karakuzu, mevcut vergi matrahlarının yüzde 100 oranında arttırılmasını, taşeronlardan ve asgari ücretliden de vergi alınmamasını istedi.

Maksat İstihdam

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.