Taşeronlara maaş zammı konusunda üzen açıklama | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

26 Eylül 2020 - 00:47

Taşeronlara maaş zammı konusunda üzen açıklama

Taşeronlara maaş zammı konusunda üzen açıklama
Son Güncelleme :

17 Mayıs 2019 - 13:27

1.272 görüntülenme

696 sayılı KHK ile taşeron şirketlerden 4/D işçi statüsüne geçen taşeronların sorunları arasında en çok maaşlar yer tutuyor. Toplu iş sözleşmesi gereği 2020 yılına kadar kadrolu taşeronlar 4+4 zam alacaklar. Bu da artan fiyatlar ve yüksek enflasyon konusunda işçileri bir hayli zorluyor. Bu nedenle kamuoyunda taşerona enflasyon zammı beklentisi oluştu.

Hak-İş Konfederasyonu taşeronların maaşlarına enflasyon farkı verilmesi konusunda en önemli çalışmaları yapan kurum. Önceki gün zam konusunu gündeme taşıyan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan önemli açıklamalar yaptı.

TALEPLERİ KARŞILAYAN BELEDİYELER OLDU

Taşeronlara enflasyon zammı ve toplu sözleşme konusunda yerel seçim sürecinde pek çok belediyenin talepleri karşıladığına dikkat çeken Mahmut Arslan, bu durumun pek çok 4/D statüsündeki işçiyi sevindirdiğine vurgu yaptı.

ZAM KONUSUNDA HENÜZ GELİŞME YOK

Taşeronlara zam talebi için gerekli çalışmaları yapmaya devam ettiklerini vurgulayan Mahmut Arslan, fakat son dönemde bakanlıklardan veya kamu kurumlarından taşerona zam konusunda bir gelişme olmadığına dikkat çekti.

Maksat İstihdam