Taşeronlara kötü haber: Vergi dilimi | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

26 Eylül 2020 - 02:30

Taşeronlara kötü haber: Vergi dilimi

Taşeronlara kötü haber: Vergi dilimi
Son Güncelleme :

18 Temmuz 2019 - 17:13

516 görüntülenme

696 sayılı KHK kapsamında kadroya alınan taşeronların sorunları bitmiyor. Bir dönem gelirleri asgari ücretin bile altında kalan taşeronları şimdi de vergi dilimi sorunu bekliyor.

Çalışma hayatının en önemli kararlarından biri 2 yıl önce taşeron firmalarda çalışan işçilerin 4/D statüsüne alınması ile başlamıştı. Her ne kadar yüz binlerce çalışan için bu karar devrim niteliğinde olsa da bazı sorunları da beraberinde getirdi. Bu sorunların ilk sırasında en önemli konu olan ‘ücret’ yer alıyor.

MAAŞ KONUSU DA SORUN

Alınan son bilgilere göre taşeronların maaşı vergi dilimi sorunu ile karşı karşıya. Bazı gelir kalemlerinin hesaplanması temmuz zammını kötü etkileyebilir.

696 sayılı KHK ile birlikte 4/D statüsüne geçenler ve belediye şirketlerine geçen taşeronların aldıkları ilave tediye, TİS ve ikramiye gibi sebeplerden vergi dilimine erken girecekleri belirlendi.

Taşeronların bir üst vergi dilimine geçerek %20’lik vergi dilimi kapsamına alınacağı açıklandı. Bunun nedeni ise bakanlık tarafından daha önce belirlenen gelir kalemlerinin taşeron maaşlarına yansıması olacak.

Bu nedenle 2019 Temmuz’da gelen yüzde 4’lük zam ile birlikte 18.000 TL gelire ulaşacak taşeronlar bir de vergi dilimi ile birlikte maaşlarında erime yaşayacak.

Taşeronlar ile ilgili daha çok bilgi almak için Maksat İstihdam’ın Instagram sayfasını BURAYA Tıklayarak takip edebilirsiniz.