Taşeronlara korkunç ayrımcılık: "Yemek bile vermemişler" | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

31 Ekim 2020 - 19:49

Taşeronlara korkunç ayrımcılık: “Yemek bile vermemişler”

Taşeronlara korkunç ayrımcılık: “Yemek bile vermemişler”
Son Güncelleme :

16 Eylül 2020 - 14:29

168 görüntülenme

Kamuda taşeron işçiler ile kadrolu işçiler arasındaki mali, özlük ve sosyal haklar uzun zamandır kanayan yara. 4/D işçi olup, benzer işi yaptığı işçi ile aynı haklara, maaşa sahip olamayan işçiler konunun çözümünü bekliyor. Sözleşme dönemi çözülebilecek bu sorunlar ortadayken bazı kurumlardan gelen haberler sinir bozucu nitelikte.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal’ın gündeme taşıdığı iddialara göre, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nde kadrolu işçilere kahvaltı verilirken, aynı işi yapan, aynı mesaiye giren, aynı servise binen taşeronlara herhangi bir yemek verilmiyor.

Türkiye’nin en büyük tarım işletmesinde yaşandığı iddia edilen bu olaylar bir anda işçi gündemine oturmuş durumda. Durumu gündeme taşıyan Mahmut Tanal, konu ile ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması için bir soru önergesi sundu.

Tanal verdiği önergede; “TİGEM Ceylanpınar Tarım İşletmeleri Müdürlüğü’nde diğer çalışanlara kahvaltı verilirken, kurumda ter döken taşeron işçilerin ayrı tutularak, kahvaltı hizmetinden mahrum bırakılması, Anayasamızın 10. maddesinde düzenlenen eşitlik ilkesine aykırı değil midir? Taşeron işçilere de kahvaltı verilmesi yönünde herhangi bir düzenleme yapılacak mıdır?” ifadelerini kullandı.